A korábban meghirdetett 44-50 dolláros ársáv alsó széléhez közel, 45 dolláron keltek el az Uber részvényei a mai (május 10.) tőzsdei bevezetést megelőző első nyilvános részvénykibocsátás során. A piac ezzel 82 milliárd dollárra értékeli az amúgy veszteséges fuvarmegosztó céget, korábban 100 milliárd dollár feletti várakozások is napvilágot láttak optimistább elemzők részéről - emlékeztet a Financial Times.
A kommentárok szerint azt, hogy az árazás alacsonyabbra sikerült a reméltnél alapvetően több tényező is befolyásolta. Egyrészt az egész tőzsdei hangulat elromlott a hét folyamán, miután Donald Trump további extra vámokat helyezett kilátásba a kínai importárukra vonatkozóan, majd be is jelentette azokat. Másrészt az Uber legnagyobb amerikai versenytársa, a Lyft néhány hete lezajlott részvénykibocsátását követően nem szerepelt eddig túl jól a tőzsdén, ami szintén negatívan hatott vissza a részvények megítélésére. Nem segített továbbá valószínűleg a céggel szerződésben álló sofőrök hét közepi sztrájkja sem, amely a cég működési modelljének gyenge pontjaira hívta fel a figyelmet.
A cég összesen 180 millió részvényt értékesített és ezzel 8,1 milliárd dollárnyi friss tőkéhez jutott az akció során. A Dealogic adatai szerint ezzel ez a legnagyobb értékű részvénykibocsátás amerikai technológiai cég részéről a Facebook 2012-es tőzsdei bevezetése óta, és a tizedik legnagyobb amerikai tőzsdei bevezetés. A kereskedés ma indul UBER tickerkód alatt a New York Stock Exchange-en a cég részvényeivel.
Az Uber az elmúlt években többször is tőkét emelt a versenyfutás során, amelyben a világ legnagyobb fuvarmegosztó cégévé szeretett volna válni, ugyanakkor értékeltsége már nem nőtt az utóbbi években dinamikusan. Három évvel ezelőtt például a Szaúd Arábiai Állami Vagyonalap részvényenként 48,77 dolláros áron emelt tőkét a cégben, magasabb árfolyamon, mint a mostani IPO-ban alkalmazott kibocsátási árfolyam. Ha nem számoljuk a mostani tőkeemelés összegét, illetve azt az 500 millió dolláros részvényeladást, amely az kibocsátás árfolyamán a PayPal részére történik, akkor még kevésbé szép a kép. Így ugyanis csak 73,5 milliárd dolláros cégérték adódik az előző tőkeemeléssel szemben, ami 76 milliárd dollárra értékelte a céget - írja a brit pénzügyi lap.
Azt, hogy az Ubernél sem erre számítottak, jól mutatja, hogy a cég maga mondta egyes befektetőknek, akiknek van a cég átváltható kötvényeiből, hogy 90-100 milliárd dolláros cégértékre számítanak a kibocsátás során.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!