Sorra döntik a rekordokat az amerikai részvényárfolyamok az utóbbi hónapokban, s a piac eddig minden nehézség nélkül rázta le magáról az infláció megugrásával és a koronavírus új mutációjának terjedésével kapcsolatos aggodalmakat.
A várakozások szerint ez akár indokolt is lehet, a héten kezdődő második negyedéves gyorsjelentési szezonban ugyanis olyan nyereségnövekedésről adhatnak számot a tőzsdei vállalatok, amire a történelem során ritkán van példa.
Kapcsolódó
A vezető amerikai részvényindex, az S&P 500-as kosarában szereplő cégek az elemzői várakozások szerint összesen 65 százalékkal több eredmény érhettek el a második negyedévben, mint egy évvel korábban - írja a Refinitiv adataira hivatkozva a CNBC.com. A növekedés a legnagyobb az iparvállalatoknál lehet, a szektorban 570 százalékos profit megugrásra számít a piac. Ez persze nem meglepő, hiszen a koronavírus járvány okozta korlátozások és lezárások épp a tavalyi második negyedévet érintették a legsúlyosabban.
A második negyedév annyira jó volt a gazdasági növekedés szempontjából, amennyire csak jó lehetett. A nyereségnövekedés üteme ugyan lassulhat, azonban az elemzők még mindig két számjegyű profitbővülést várnak a következő két negyedévre - mondta a portálnak Callie Bost, az Ally Invest stratégája. Szerinte a részvényárfolyamok szempontjából most az lehet kritikus, hogy a befektetők ne veszítsék el a bizalmukat azért, mert a fellendülés leglátványosabb, legmeredekebb része mér lezajlott.
Az S&P 500-as index a múlt héten immár zsinórban a hatodik pozitív hetét zárja, ezzel idei nyeresége elérte már a 16 százalékot is. A jelentési szezont az amerikai nagybankok kezdik, a JPMorgan és a Goldman Sachs kedden, a Bank of America a Citigroup és a Wells Fargo szerdán, a Morgan Stanley pedig csütörtökön teszi közzé számait. A pénzügyi szektor nyeresége várhatóan a duplája lesz majd az egy évvel korábbinak, s ráadásul várhatóan a bankok többsége osztalék emelésről is határoz majd, miután a Fed stressztesztjén mindegyikük megfelelt az elvárásoknak.
De más szektorok is látványos profitbővülésről adnak majd számot, a nem alapvető fogyasztási cikkeket gyártó cégek 271, az energetikai cégek 225, a nyersanyagszektor 115 százalékos növekedést érhetett el. Ahol nem lesz ilyen látványos a megugrás, az az a szektor, amely a lezárások alatt is viszonylag jól tudott teljesíteni, a technológiai - ott mindössze 31,6 százalékos lehet a nyereségbővülés üteme.
Ha egyszer túljut a gazdaság és a profitnövekedés üteme a csúcsán, akkor nagyobb lesz a volatilitás a részvénypiacon is. A kisebb ellenállás most még mindig a felfelé irányban van a részvényárfolyamoknál, azonban most már nagyobb ingadozásokkal kell majd számolni - mondta Matt Stucky, a Northweast Mutual portfólió menedzsere.
Ugyanakkor a héten más brutális adatok is érkeznek. Az amerikai június fogyasztói árindexet kedden közlik, s ez már májusban is magas volt, 5 százalék. A piac most meg van győződve arról, hogy a pénzromlás üteme esni fog, a Fed mindent megtett annak érdekében, hogy elhitesse, a megugrás csak átmeneti jellegű. A megkérdezett szakértők szerint a kérdés az, elég gyorsan tud-e az infláció esni ahhoz, hogy a Fed türelmes tudjon maradni és ne kezdjen el a korábban vártnál előbb szigorítani.
Amire viszont biztos figyelni fognak a befektetők, az a 10 éves amerikai államkötvények hozama lehet. A kötvényhozamok és a részvénypiacok között hagyományosan fordított a kapcsolat, ha a kötvényhozamok emelkednek, a részvényárak esnek. A múlt héten azonban fordítva történt, egyszerre kezdett el az amerikai 10 éves kötvény hozama csökkenni és a részvénypiac enyhén esni. Ezt sokan azzal magyarázták, hogy a kötvényhozam eséssel a piac a gazdaság esetleges lassulását kezdte el beárazni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!