Az elmúlt napokban begyorsult az áresés az amerikai részvénypiacokon, az S&P 500-as részvényindex a Fed kamatdöntését követő nap kereskedése során már 2441 ponton járt, ezzel vesztesége a szeptember végi, 2941 pont közelében elért csúcshoz képest már elérte a kerek 500 pontot. Az 17 százalékos áresés ugyan még nem éri el a mágikus, medvepiacnak nevezett 20 százalékos mértéket, azonban elég közel jár hozzá.
Azt hogy az amerikai tőzsdék esni fognak, már az októberben lezajlott eladási hullámot követően sejteni lehetett. A nagy kérdés most az, amit minden részvényben utazó befektetőnek fel kell tennie magában, hogy ezzel megtörik-e a 2011 óta tartó bikapiac az amerikai részvénypiacon, vagy csak egy korrekciós hullámmal állunk-e szemben, amilyet utoljára 2015 közepétől 2016 februárjáig tapasztalhattunk az amerikai részvénypiacon.
Kapcsolódó
Ez pedig jó eséllyel abban az ársávban dőlhet el, ahová most, az elmúlt napok esése során érkezett el a vezető amerikai részvényindex, az S&P 500-as. Az indexben uralkodó trend felismeréséhez a csúcs-mélypont elemzés adhatja meg a kulcsot, mégpedig az Edwards-Magee szerzőpáros által leírt módszerrel.
Első ránézésre az S&P 500-as indexben már most eljött a csökkenő mélypontok és csúcsok korszaka, azonban egy fontos szűrőt alkalmazva már nem ennyire egyértelmű a helyzet. A módszer lényege, hogy egy mélypont kiválasztásánál emelkedő trendben az alábbi feltételeknek kell teljesülnie:
- Egyrészt a mélyponttól egy jelentősebb, 15 százalékos áremelkedésnek kell kiindulnia, amely az adott árfolyamot a korábbi csúcsot 3 százalékkal meghaladó értékre, új csúcsra viszi.
- Másrészt a mélypontot megelőzően kell lennie egy csúcsnak, amelyet követően van három olyan nap, amikor a csúcsa napján bejárt árfolyamtartománynál alacsonyabb értékeket vesz fel az árfolyam. Ha van ilyen csúcs, akkor jöhet ezt követően mélypont, amelyre a fent leírt háromnapos szabálynak szintén érvényesnek kell lennie.
Ilyen mélypontra két potenciális jelöltünk is van, ezek közül a kritériumoknak leginkább megfelelő a 2017 november 15-én elért, 2557,45 pontos szint tűnik (igaz, az innen bekövetkezett emelkedés egy ponttal elmaradt a 15 százalékos mértéktől). A másik ilyen a tavaly augusztusban beállított 2417 pontnál található mélypont. Mivel a rendszer a támasz-szintek áttörésére az 5 százalékos szűrőt alkalmazza, ezért ha az S&P 500-as index értéke 5 százalékkal ezen szintek alá csökken, akkor lehet az emelkedő trend megtöréséről beszélni, s arra számítani, hogy tartósabb csökkenő trend alakul ki a piacon. Az 5 százalékos szűrővel a két kritikus érték 2429, illetve 2296 pont. Előbbi közelében már járt az index.
A fent leírt két szintnek technikai szempontból nem csak azért van jelentősége, mert ha ez alá csökken az index értéke, akkor bekövetkezik a negatív trendforduló. Azért is, mert ezek a pontok jó beszállási pontot jelenthetnek az olyan befektetők számára, akik a korábban uralkodó trend folytatódására számítanak, amint azt a technikai elemzés egyik hüvelykujjszabálya szerint tenni kell. Magyarán aki szerint a mostani lejtmenet csak egy korrekció, annak ezeken az árszinteken érkezhet el a logikus beszállási pont a vételekre. Erre jó példa volt a 2016 februári helyzet, amikor az index szintén egy hasonló szintet tesztelt valamivel 1800 pont magasságában, majd olyan emelkedés következett, ami két év alatt több, mint 50 százalékos felértékelődést eredményezett az S&P 500-as indexnél.
A mostani helyzetben azt, hogy jöhet a pozitív fordulat sajnos viszont nem támasztják alá a hangulati adatok. Az Investors Intelligence felmérésében például a bull/bear arány jelenleg csak 1,84-nél jár. Ennek azért van jelentősége, mivel az elmúlt évtizedekben a középtávú piaci mélypontok környékén kialakult szélsőségesen pesszimista hangulatban ez a mutató szinte kivétel nélkül minden esetben 1 alá csökkent, tehát több piaci szakértő várta az árak további esését, mint az emelkedést. Ez pedig most nincs így. Így ahhoz, hogy a mostani árszintekről erőteljes emelkedés induljon meg, a mostaninál sokkal rosszabb hangulat kellene hogy kialakuljon.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!