A világkereskedelem és a nagy gazdaságok bővülésének szempontjából marginális hírnek tűnt, hogy Kína tavaly egy sor importkorlátozást és vámot vetett ki az ausztrál termékekre, köztük az árpára és a marhahúsra, miután feldühítette Scott Morrison ausztrál miniszterelnök felhívása, hogy nemzetközi vizsgálatot kell indítani a Covid-19 első vuhani kitörése miatt. Az Ausztráliából származó vasérctől való függés azonban azt jelentette, hogy az acélgyártás alapanyaga nem került Peking célkeresztjébe. Most a kínai vasérc iránti kereslet, amely acélműveinek ellátására és gazdasági fellendülésének alátámasztására szolgál, 2011 februárja óta a legmagasabb szintre emelte az iparág irányadó árát.
Ez a legnagyobb kereskedelmi partnerével fennálló feszültségek között lavírozó Ausztrália számára - amely a globális vasércexport több mint 50 százalékát adja - jelentős bevételnövekedést jelent - kezdi elemzését a WSJ.
Kapcsolódó
Az S&P Global Platts szerint a vasérc - a világ egyik legtöbbet forgalmazott árucikke - ára április 20-án tonnánként 187,75 dollárra emelkedett. Az elmúlt egy hónapban 17 százalékkal drágul az árupiaci termék, ezzel meghosszabbítva azt a ralit, amely akkor kezdődött, amikor az árak kevesebb mint egy évvel ezelőtt 100 dollár alatt voltak tonnánként. A vasérc árának emelkedését a kínai acélárak erősödése támasztotta alá, miután Peking tavaly növelte az ösztönző kiadásokat, és az infrastruktúrára összpontosított. A szintén évtizedes csúcson lévő acélárak arra ösztönözték a feldolgozókat, hogy több anyagot állítsanak elő, hogy kielégítsék az olyan iparágak keresletét, mint az építőipar és az autóipar.
"Ez mindenképpen jó hír a bányászok és az ausztrál gazdaság számára" - kommentálta Shane Oliver, az AMP Capital vezető közgazdásza. További nagy kereskedelmi többletet jósolt Ausztráliának, miközben a vasércbányászok több adót fognak fizetni, ami javítani fogja Ausztrália költségvetési hiányát.
Az ausztrálok dörzsölik a tenyerüket
A World Steel Association legfrissebb adatai alapján Kína februárban a becslések szerint 83 millió tonna nyersacélt állított elő, ami 11 százalékkal több mint egy évvel korábban. A márciusi adatokat csütörtökön teszik közzé.
2011-ben, amikor az árak legutóbb ilyen magasak voltak, Kína gyors gazdasági növekedése hiányt okozott a vasérckínálatban, ami arra ösztönözte a bányászokat Ausztráliától Brazíliáig, hogy bővítsék tevékenységüket. A vasérc tonnánként 193 dolláron tetőzött abban az évben februárban. Most viszont, mintha bealudtak volna: hétfőn a brazil Vale bányavállalat az első negyedévre vonatkozó termelési eredménye azt mutatta, hogy elmaradtak a termelési várakozásoktól, ami a vashiánytól való félelmeket erősítette a piacon.
A BHP Group szerdán közölte, hogy éves vasérckibocsátása valószínűleg az előrejelzett tartomány felső határán lesz - 245-255 millió tonna -, amit az ausztráliai Jimblebar bánya rekordtermelése segít. A bányavállalat 4 százalékkal, 188,3 millió tonnára növelte a vasérckitermelést a júniusig tartó pénzügyi év első kilenc hónapjában. A Rio Tinto ezen a héten közölte, hogy az első negyedévi ausztráliai vasércszállításai 7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2020 azonos időszakában, mivel a készleteket is kiárusította.
Ausztrália arra számít, hogy a júniusig tartó évben a vasércexportból származó bevételei az erős árak miatt rekordot jelentő 136 milliárd ausztrál dollár, azaz 105 milliárd dollár fölé emelkednek - áll a kormány egy friss jelentésében. Ez felülmúlná a 2020 júniusáig tartó 12 hónapban elért 104 milliárd ausztrál dolláros korábbi csúcsot.
"A vasérc Ausztrália legnagyobb exportcikke, amely túlszárnyalja a szén- és a mezőgazdasági export értékét, az árak folyamatos, a legtöbb elemző várakozását jóval meghaladó szintre való emelkedése további javulást fog eredményezni a bányavállalatok idei profitnövekedésében, ahol a konszenzus szerint már most 70 százalékos profitemelkedés várható ebben a pénzügyi évben" - értékelte a helyzetet Shane Oliver az AMP Capital-tól.
Nem olyan bika az a kínai bika
Sok elemző szerint a vasérc ára hamarosan meginoghat. A Goldman Sachs előrejelzése szerint az ár az idei év negyedik negyedévére tonnánként 110 dollárra, 2022-re pedig tonnánként 100 dollár alá fog esni, ami azt a várakozást tükrözi, hogy Brazília az idei év második felétől kezdve növeli az exportot, és túlkínálatot teremt a nyersanyagból. A rekordárak jellemzően a magas kitermelési költségű, alacsony minőségű bányákat is az üzem újraindítására késztetik.
Ennek ellenére az erős kínai acélkereslet és az acélgyártók széles árrése rövid távon korlátozni fogja az árak esését - véli a Goldman Sachs.
Veszélyben a kínai növekedés
A vasérc magas ára, valamint a kínai belföldi acélárak és a malmok haszonkulcsainak erősödése bizonyos hivatalos aggodalomra adott okot. A pekingi ipari minisztérium április 20-án odáig ment, hogy kijelentette, lépéseket fog tenni a nyersanyagárak stabilizálása érdekében - közölte a Reuters piaci értékelésében.
A minisztérium lépéseket tesz a pánikszerű felvásárlások vagy felhalmozás megakadályozása érdekében, és "határozottan" fellép a piaci monopóliumok és a rosszindulatú spekuláció ellen - mondta Huang Libin, az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium szóvivője, anélkül, hogy részletezte volna, milyen beavatkozásra készülnek.
A múltban a megemelkedett árak idején a hatóságok hajlamosak voltak megdrágítani a pozíciók kereskedelmét, és nem hivatalos meggyőző erővel igyekeztek megnyugtatni a piacokat. Még nem tudni, hogy ez valóban az acéltermelés csökkenését fogja-e eredményezni, vagy a gyártók jelenlegi magas profitja - amely az infrastruktúrára és az építőiparra fordított ösztönző kiadások közepette az erős keresletre épül - győzedelmeskedik.
Gyakorlatilag a politikai döntéshozóknak választaniuk kell: a környezetszennyezés korlátozása érdekében visszafogják az acéltermelést, és elfogadják a gazdasági növekedés visszaesését - egyelőre 20 százalék körüli az ország felpattanása -, amit a magasabb árak miatt visszaeső felhasználás okozna, vagy hagyják, hogy az acéltermelés növekedjen, hogy kielégítse a beruházások igényét.
Összességében, ha a már említett legnagyobb vasérc-kitermelők képesek teljesíteni a kitűzött szállítási célokat, akkor a vasérc piacán az első negyedévben tapasztalt erős keresleti piac az év második felére enyhülhet. De várhatóan ehhez kell az is, hogy Kína visszavegyen az ösztönző intézkedésekből, és a szennyezéssel összefüggő korlátozásokat vezessen be az acéltermelésre, beáldozva ezzel gazdasági növekedésének egy részét. Miközben az Egyesült Államok gazdasága a várakozások szerint 6-7 százalékos gazdasági növekedést - 1984 óta a legnagyobbat - produkálhat az idén.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!