Az előző évi időszakhoz képest 24 százalékkal alacsonyabb, 503 millió dolláros adózás előtti profittal zárult a Mol harmadik negyedéve, ugyanakkor az éves célkitűzések még így is tarthatók – derül ki az olajtársaság pénteki jelentéséből.
A 320 millió dolláros nettó eredmény éves összevetésben közel 36 százalékkal csökkent és az elemzői várakozásokat is alulmúlta 6,5 százalékkal.
Kapcsolódó
A befektetők által leginkább figyelembe vett profitsor – újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA – viszont a fentieknél kedvezőbben, 847 millió dollár (304 milliárd forint) felett alakult. Magasabb lett az eredmény az elemzői várakozásoknál, a konszenzust 4,6 százalékkal, az előző negyedév számait pedig közel 3 százalékkal tudták felülmúlni.
Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató az eredményeket így kommentálta:
Vegyes negyedévet zártunk. Egyfelől nem vagyok boldog, hogy finomítási üzletágunk kevésbé szerepelt jól, de ennek okait a különösen kedvezőtlen külső gazdasági és pénzügyi környezet hatásaiban látom. Ezt azonban ellensúlyozni tudtuk azzal, hogy Upstream termelésünk nőtt – külön öröm, hogy Magyarországon az öregedő mezők kitermelésének fokozásában sikereket érünk el.
Hernádi szerint nem kis eredmény, hogy a Fogyasztási Szolgáltatások szegmens úgy tudta tartani az előző évek eredményeit, hogy kisebb kúthálózatot üzemeltetnek.
Ahogy a csúcsmenedzser is kitért rá, az upstream (kutatás-termelés) üzletág eredményét a kitermelt mennyiség növelése javította (napi 96 ezer hordó volt az átlag), a csökkenő olajár viszont végül rontotta az összképet. A termelés felfutása elsősorban a kazahsztáni gázmezőnek köszönhető, valamint a hazai termelés optimalizálásának.
Ennek megfelelően az éves tervet fölfelé módosította a társaság, napi 92-94 ezer hordó lehet a kitermelés. Az upstream tevékenység 278 millió dolláros EBITDA-val zárta a negyedévet.
A downstream (feldolgozás és kereskedelem) üzletág teljesítménye a vártnál rosszabbul alakult, elsősorban a Brent alapon számolt finomítói marzsok csökkenése miatt, a tisztított EBITDA 278,5 millió dollár lett. Itt nem igazán az a szembetűnő, hogy az adat alacsonyabb lett a vártnál, hanem az, hogy 48 százalékkal visszaesett a 2023-as bázishoz képest. A finomítói marzsok csökkenése mellett a Brent-Ural árkülönbözet is a Mol szempontjából kedvezőtlenül alakult. Csoportszinten a finomítók árrése 3,7 dollár volt már csupán hordónként.
Ahogy arra az elnök-vezérigazgató utalt, 5 százalékkal alacsonyabb a Mol töltőállomások száma a tavalyihoz képest, így a fogyasztói szolgáltatások éves szinten stagnáló eredménye (249 millió dollár EBITDA) pozitívként értékelhető. Még inkább jó hír, hogy az 5 százalékkal kisebb kúthálózaton csak 3 százalékkal csökkent az üzemanyag értékesítés volumene.
A Mol új üzletága, a hulladékgazdálkodás 16 millió dolláros EBITDA-ja szintén pozitív meglepetésként értékelhető.
Az olajtársaság részvényei idén alulteljesítik a hazai piacot, az árfolyam 5 százalékkal áll alacsonyabban, mint az év elején.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!