Annak ellenére, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a tartós befektetési számlák (tbsz) iránt, a befektetők többsége még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrégiben közzétett statisztikáiból látszik, hogy az elmúlt másfél évben ugrásszerűen nőtt az újonnan nyitott tbsz-ek száma, és jelentős bővülés figyelhető meg az online befektetési platformokon is – emlékeztet a Lightyear.

A vállalat csak az elmúlt három hónapban 150 százalékos növekedést könyvelt el a tbsz-állományban, miközben egyre több befektető keresi az alternatív lehetőségeket az állampapírok kamatainak befektetésére.

Még mindig kevés

A magyar befektetők mindössze 41 százalékának van tbsz-e, vagyis a többség továbbra sem részesül a potenciális hosszú távú előnyökből. A tbsz-szel 25 év alatt akár 40-szeresére növelhető a befizetett pénz, és ehhez elég kihasználni az adózási kedvezményeket és fenntartani a befektetést – derül ki a vállalat tanulmányából.

Noha a magyar állampapírok az akár 19 százalékos hozammal korábban nagy favoritnak számítottak, a befektetők a változó gazdasági körülmények hatására elkezdték keresni az alternatívákat is. A magyar befektetők 68 százaléka tart kötvényeket, ami jóval a 17 százalékos európai átlag felett van. A csökkenő kamatok és a forint folyamatos gyengülése mellett azonban sokan átgondolják a stratégiájukat.

„Úgy tűnhet, hogy a forintban jegyzett állampapírok – az akár 19 százalékkal – versenyképes hozamot kínálnak, nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a forint 2024-ben 7,6 százalékot gyengült. Ez pedig jelentősen lefaragja a reálhozamokat, vagyis a vásárlóerő kisebb lesz, mint egy ugyanilyen mértékű EUR- vagy USD-hozam esetében” – írják.

A nemzetközi részvénypiacok hosszú távon komolyabb reálhozamot biztosítottak – az S&P 500 például 15,3 százalékos átlagos növekedést produkált az elmúlt 5 évben. A tbsz egyik legnagyobb előnye, hogy a befektetők hozzáférhetnek a nemzetközi piacokhoz is, miközben jelentős adókedvezményben részesülhetnek.

Magyarországon a befektetésből származó hozamra alapesetben 28 százalékos adóteher rakódik, a tbsz-szel ez három év után 18 százalékra, öt év után pedig 0 százalékra csökken, így a teljes megtakarított adó visszaforgatható a befektetésbe.

Nagy hozamok lehetnek

Martin Sokk, a Lightyear társalapítója és vezérigazgatója elmondta: fontos törekvésük a befektetések demokratizálása.

„Hiszünk benne, hogy az alacsony költségű, átlátható befektetési megoldásokkal még a kicsi, de rendszeres befizetések is hatalmas növekedést mutathatnak az évek során. Szeretnénk segíteni a befektetőket abban, hogy pénzügyileg megalapozzák a jövőjüket a hosszú távú, kamatos kamatra építő növekedés révén” – tette hozzá.

A hazai nettó átlagkereset 20 százalékos megtakarításával számolva az alábbi növekménnyel számolhat a Lightyear kalkulátora szerint:

  • 0. év: 1 147 200 forint
  • 5. év: 2 655 063 forint
  • 10. év: 5 410 301 forint
  • 15. év: 11 024 730 forint
  • 20. év: 22 465 420 forint
  • 25. év: 45 778 449 forint

„Amikor az emberek meglátják az állampapírok magas hozamát, sok esetben úgy gondolják, hogy megtalálták a legjobb befektetést. Azzal viszont nem számolnak, hogy a 15 százalékos hozam forintban nem ugyanaz, mint a 15 százalékos hozam euróban vagy dollárban. Mivel a forint folyamatosan veszít az értékéből, a forintban jegyzett kötvények reálhozama jóval kisebb, mint amilyennek tűnik” – hangsúlyozta Balogh Petya, a STRT vezérigazgatója és a Cápák között egyik cápája.

Kiemelte: ha a nemzetközi piacokon fektetünk be, akár valami olyan egyszerű megoldással, mint az S&P 500 ETF egy adómentes tbsz-en, akkor sokkal hatékonyabban tudunk hosszú távon vagyont gyarapítani – ráadásul attól sem kell tartanunk, hogy a pénz leértékelődése felemészti a hozamot.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!