Az öröklési folyamatokhoz rengeteg tévhit kapcsolódik, ami nehezíti az érintettek dolgát. A társadalom nagy része úgy gondolja, hogy a közjegyző felkutat minden vagyonelemet, mely a hagyatéki eljárás alapja lehet, a bank vagy a biztosító pedig értesíti a kedvezményezetteket. „Ez azonban nem így van, ugyanis az örökösök felelőssége a részletes hagyatéki leltár összeállítása, mely a hatóság munkáját megalapozza” – meséli Horváth József.

A B120 LifeTresor társalapítója az Economx kérdésére elmondta: az öröklés során az örökösnek magának kell összeállítania a vagyonlistát, benyújtania az önkormányzathoz, és részleteiben dokumentálnia a hagyatékot. Jelentős vagyonok maradnak gazdátlanul akkor, ha hiányos információk vannak az örökösöknél, esetleg olyan tárgyak is vannak a családban, melyekről az örökösök nem is gondolják, hogy értéket képviselnek.

Globális probléma a gazdátlan vagyon

„Csak az Egyesült Államokban 70 milliárd dollár, míg Franciaországban 9 milliárd euró értékű vagyon marad felhasználatlanul, Németországban pedig 2 milliárd euró van elhagyott bankszámlákon” – hangsúlyozta Horváth. Hasonló helyzet áll fenn az Egyesült Királyságban is, ahol 15-40 milliárd fontnyi örököletlen vagyon hever parlagon. Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban ugyanakkor nincsenek pontos adatok, de a probléma jelenléte megkérdőjelezhetetlen.

„A mi megoldásunk lényege, hogy az emberek az életük során tudatosan dokumentálják vagyonukat, mely nem csak a hagyományos értelemben vett értékek, vagyis ház, telek, bankszámla lehetnek. Érték lehet egy 100 éves családi szakácskönyv, egy játékgyűjtemény vagy egy dedikált mez is”

– magyarázza Horváth József. A szoftveres megoldás lehetővé teszi, hogy strukturált formában vezessük vagyonelemeinket, amelyet aztán az örökösök könnyen elérhetnek és felhasználhatnak a hagyatéki eljárás során. Ez a megoldás nemcsak az adminisztrációs terheket csökkenti, hanem az örökösöket is segíti abban, hogy teljeskörűen hozzájussanak a nekik járó vagyonhoz.

Hogyan működik egy ilyen rendszer?

Az applikációban regisztráció után rögzíthetjük vagyonelemeinket, például bankszámlákat, ingatlanokat, értékes designer ruhákat, kriptoszámlát, biztosításokat, vagy akár kölcsönöket. „A rendszer célja, hogy minden információ egy helyen legyen, strukturáltan és egyszerűen elérhető formában és a változásokat naprakészen vezethessük” – hangsúlyozta Horváth József. A szoftver különlegessége, hogy nemcsak a konkrét vagyonelemek dokumentálására alkalmas, hanem egyéb információkat is rögzíthetünk, például:

  • személyes rendelkezéseket (temetési kívánságokat vagy családi örökséggel kapcsolatos terveket);
  • „soft üzeneteket”, például arról, hogy melyik rokon vagy barát gondoskodjon a háziállatokról;
  • emléknaplót, amelyben a felhasználók megoszthatják személyes történeteiket vagy családi anekdotáikat.

„Összegyűjtöttünk 100 olyan kérdést, amelyeket az általunk megkérdezettek elfelejtettek feltenni szüleiknek vagy nagyszüleiknek” – mondta a vállalat alapítója, aki szerint ezek a kérdések segítenek dokumentálni például a gyermekkori álmokat, emlékezetes iskolai csínyeket, vagy éppen a nagymama pogácsareceptjét. Ez azért is fontos, mert a gamifikációnak kiemelt szerep jut már szinte az élet minden területén, így az örökséggel kapcsolatos teendőkben is.

Horváth József, a B120 LifeTresor társalapítója
Kép: Adrián Zoltán

Biztonságos?

„A kötelezű érvényű GDPR megfelelés mellett további önkéntes vállalásokat is tettünk annak érdekében, hogy a legmagasabb biztonság mellett legyen elérhető a webes applikációnk. A felhasználó által rögzített adatokba egyrészt senki nem lát bele, másrészt olyan titkosítás védi, amely a polgári életben elérhető legjobb technológiák közé tartozik. Egy magyar-svájci etikus hackercsapatot bíztunk meg az applikáció tesztelésével. Az egyik legérdekesebb észrevétel az volt, hogy a jelszó-emlékeztető oldal válaszideje eltért attól függően, hogy az adott e-mail cím regisztrált volt-e a rendszerben vagy sem. Ez nem jelentett közvetlen biztonsági kockázatot, de fontosnak tartottuk javítani. A megismételt ellenőrzés után pedig megkaptuk a megfelelőségi tanúsítványt” – tette hozzá a társalapító. A felhasználóiknak útmutatót adnak ahhoz, hogy az ő oldalukról hogyan érhetik el a legmagasabb biztonságot, erős jelszó és kétlépcsős azonosítás alkalmazásával.

Az örökségtervezés társadalmi jelentősége

A tudatos örökségtervezés nem csupán az adminisztráció megkönnyítéséről szól, hanem egyfajta felelősségvállalás is a jövő generációiért. „Magának a platformunknak is célja, hogy diskurzust indítsunk az életvégi tervezés témában, megfelelő információt adjunk, szakértőkkel együttműködjünk annak érdekében, hogy ne toljuk el magunktól ezt a témát csak azért, mert az élet végéhez kapcsolódik.  

Az applikáció célcsoportja elsősorban a 45-60 év közötti, digitálisan affinis középosztály, de az érdeklődés ennél szélesebb körű. A startup és a Medián közös kutatása alapján az emberek 66 százalékát foglalkoztatja, mi lesz a vagyonával halála után, mégis csak 8 százalékuk készít hivatalos végrendeletet.

„Az úgynevezett „death tech” szektor is folyamatos változásokon megy át, alkalmazkodnak példul a megváltozott információfogyasztási szokásokhoz. Ügyfélvisszajelzések alapján most fontolgatjuk, hogy a műtárgyakat külön kategóriába soroljuk, és lehetővé tegyük a felhasználók számára, hogy videó- vagy hangüzeneteket hagyjanak hátra” – húzta alá a B120 LifeTresor társalapítója.

Tabu és tudatosság

A halál és a pénz a legnagyobb tabutémák közé tartozik társadalmunkban, így fontosnak tartják, hogy az emberek ne csak technológiai megoldást kapjanak, hanem valódi támogatást az örökségtervezésben. A terveik között szerepel edukációs kampányok indítása is, a jelenleg is zajló együttműködések mellett, melyben tabukutatóval és gyászterapeutával dolgoznak együtt, további együttműködések kialakítását tervezik a hatósági és a civilszervezeti oldallal.

A tudatos örökségtervezés jelentősége abban rejlik, hogy az emberek felismerjék, felelősen kell készülni a jövőre, miközben enyhíthetik is az örökösökre háruló terheket. Éljünk 120 évig és gondoskodjunk a szeretteinkről időben, gondoskodjunk addig, amíg nem késő. Az is lehetséges, hogy éppen a B120 LifeTresor webes applikáció felületét kitöltve gondolja valaki úgy, hogy nagyobb pénzügyi tudatossággal élve különféle megtakarításokba kezd.