Becslések szerint 2030. és 2070. között valóságos „öregségi boom” sújtja majd Európát, és a következő évtizedek idős emberei előtt két lehetőség áll, a sírig tartó munka vagy az előtakarékosság.
Számít a véleményük
Az Indamedia gazdasági prémium kiadványa, az Economx, együttműködésben a Pulzus Közvéleménykutatóval közös felmérést készít arról, hogy az olvasóink mennyit és hogyan fektetnek be a jövőjükbe. A felmérés során adott válaszokat az Economx szerkesztősége anonim módon rendszerezi, a kapott adatokat statisztikailag elemezzük, és az eredményről összefoglaló cikket készítünk.
Az átlagnyugdíj összege tavaly decemberben 217 ezer forint volt, amely az idei 6 százalékos nyugdíjemeléssel januártól 230 ezer forint körül várható. Ez azonban csak az átlag: a 2,27 millió nyugdíjasnak pontosan a fele, 1,11 millió fő él 100 és 200 ezer forint közötti összegből, 400 és 500 ezer forint feletti nyugdíjban pedig mindössze 100 ezer személy részesül.
Kik kapnak magas nyugdíjat?
Jellemzően olyanok, akik egész életükben, folyamatosan alkalmazotti jogviszonyban voltak bejelentve és ezalatt az átlagnál nagyobb jövedelemmel rendelkeztek. Azok, akiknek kimaradt pár év, például gyermekvállalás, betegség, munkanélküliség vagy vállalkozók, már eleve hátrányból indulnak a nyugdíjszámításnál, amelynek alapját az átlagjövedelem mellett a szolgálati évek száma képzi – állapította meg a grantis.hu
Sötét jövő vár ránk, ha nem lesz fordulat
Ha a népességszám csökkenését nem tudjuk megfékezni, akkor egyetlen társadalmi problémát sem fogunk tudni megoldani, vélik demográfusok. A legsokkolóbb becslések szerint a jelenlegi 1,56-os termékenységi arányszám, 2050-re 0,66-ra csökkenhet.Becslések szerint a nyugdíjasok tizede vállal jelenleg is munkát azért, hogy fent tudja tartani magát. A portál megállapítása szerint közülük csak a nyugdíjas korú orvosok száma 8454, de szinte minden szektorban találkozni nyugdíjasokkal. Sokan sajnos kénytelenek a végzettségük, tapasztalatukhoz képest alacsonyabb munkakörben tovább dolgozni.
- Jelenleg minden ötödik, a 2050-es évekre már minden harmadik magyar nyugdíjas lehet az országban,
- Most három aktív korú termeli ki egy idős ember nyugdíját, 2050-re már két dolgozóra hárul majd ez a feladat
- Magyarországon a jelenlegi 65 éves korhatár van érvényben. Nálunk később mennek nyugdíjba például az olaszok, görögök és a spanyolok is.
- A nyugdíj helyettesítési ráta, azaz az utolsó fizetés és az első nyugdíj közti arány már most is csak 60 százalék körül mozog, így nyugdíjasként sajnos jelentős életszínvonalbeli esés következhet be, ha nincs mellette megtakarítás.
Privát nyugdíjtőke felépítése
Felmérésünkben kíváncsiak vagyunk a véleményükre azzal kapcsolatban is, hogy mennyire tartják fontosnak a nyugdíj-előtakarékosságot és milyen formában próbálnak meg félrerakni a nyugdíjas éveikre.
- Nyugdíj-előtakarékossági számla,
- Önkéntes nyugdíjpénztár,
- Nyugdíjbiztosítás,
- Állampapírok, részvények, kötvények, kincstárjegyek,
- Pénzmegtakarítás saját számlán vagy készpénzben,
- Ingatlanbefektetés,
- Befektetés ingóságokba pl. értéktárgyakba, ékszerekbe, járművekbe
Tudatos költekezés
Minden rajtunk múlik. Jobb pénzügyi szokások kialakításával és tudatos pénzköltéssel elérhetjük a gazdagabb életet – állapította meg a Netflix How to Get Rich, azaz a Hogyan legyünk gazdagok című dokumentum sorozata, amelyben pénzügyi tanácsokat kaphatunk. Íme néhány közülük:
- Készítsünk egy tudatos kiadási-költekezési tervet.
- Döntsünk arról, mi a legfontosabb az életünkben, mit jelent számunkra a gazdag élet és milyen álmokat váltanánk valóra
- Ha nem szeretnénk, hogy egy balul sikerült pénzügyi tranzakció, adósság még 20, 30 év múlva is gondot okozzon, akkor kezdjük el törleszteni még most.
- Mi vagyunk a kulcs: tanuljunk, képzéssel fektessünk önmagunkba!
Itt vannak a legfontosabb tudnivalók az idei nyugdíjakról
A nyugdíjszakértő szerint továbbra sem zárható ki, hogy a későbbiekben a nők kedvezményes nyugdíjához 43 év jogosító időre lesz szükség.