Évek óta dinamikusan nő a bankkártyás készpénzbefizetések száma és értéke: ez részben annak köszönhető, hogy folyamatosan nő a befizetésre alkalmas ATM-ek száma a pénzintézeteknél, részben pedig annak, hogy egyre kényelmesebben használható szolgáltatásról van szó.
A kártyás készpénzfelvételeknél viszont már a forgalom lassú apadása látszik, ám az automaták forgalmának nagyobb részét még ezek a tranzakciók adják.
Egyre szívesebben használják készpénz befizetésére a hazai ATM-hálózatot a magyar bankkártyabirtokosok: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a tranzakciók száma 16,6, értéke pedig 27 százalékkal emelkedett 2024. harmadik negyedévében az egy évvel korábbihoz képest.
Ez azt jelenti, hogy az egyetlen negyedév alatt végrehajtott kártyás befizetési műveletek száma meghaladta a négymilliót, az értékük pedig már elérte a 952 milliárd forintot.

Hosszabb időtávon még látványosabb a növekedés: 2020. harmadik negyedévéhez képest mind a forgalom, mind a tranzakciószám több mint a duplájára ugrott.
Sokat fejlődött a hálózat
„A bankkártyás készpénzbefizetések értékének gyors ütemű növekedése két fő okkal magyarázható. Az egyik, hogy folyamatosan növekszik a befizetésre is alkalmas bankjegykiadó automaták (ATM-ek) száma, vagyis egyre több helyen áll rendelkezésre alternatíva a bankfióki pénztárakkal szemben. A másik, hogy maga a szolgáltatás is jóval kényelmesebbé vált az elmúlt években”
– nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Utóbbihoz hozzájárult – tette hozzá –, hogy a szolgáltatás indulásakor jellemző, 30-40 bankjegyben meghatározott limitekhez képest ma már több helyen akár 200 darab papírpénzt is be lehet fizetni. Ami viszont különösebb fontos – emelte ki – hogy egyre elterjedtebbek az azonnali jóváírást biztosító tranzakciókat lehetővé tevő készülékek is.
Az ATM-es készpénzbefizetés lehetősége lassan három évtizede adott Magyarországon, ám kezdetben főként kisvállalkozások használták a napi bevétel biztonságba helyezésére a banki nyitvatartási időn kívüli időszakban. Ekkor még kizárólag a borítékos befizetés lehetőségét tudták biztosítani a bankok, és akár több munkanap is eltelhetett a befizetési tranzakció és a számlán történő jóváírás között. (Ma már a borítékos befizetésnél is megtörténik a tranzakciótól számított első munkanapon a jóváírás.) A befizető ATM-ek és a bankkártya-használat terjedésével viszont a lakosság körében is egyre népszerűbbé vált a szolgáltatás, amelynek használatával a banki pénztár használatát akár teljes egészében ki lehet váltani.
Eltérőek a paraméterek
Ma már minden hazai nagybank üzemeltet azonnali jóváírást biztosító befizető ATM-eket is, ám a BiztosDöntés.hu összesítése szerint a szolgáltatás paramétereit illetően felfedezhetők különbségek az egyes szolgáltatók között.
- A CIB Banknál legfeljebb 200 darab bankjegy befizetésére van lehetőség a készpénz befizetésére is alkalmas ATM-eknél. A pénzintézet a 2019. június 27. után nyitott bankszámláknál díjat számol fel az ATM-eknél végrehajtott befizetések után.
- Az Erste pénzbefizetésre alkalmas bankjegykiadó automatái legfeljebb 50 darab bankjegyet fogadnak el – tehát egyszerre maximum egymillió forint befizetésére van lehetőség. Az Ersténél az ATM-nél végrehajott kártyás befizetés most akciósan díjmentes. Az Erste befizető automatáinál a hitelkártya-tartozások törlesztésére is adott a lehetőség.
- A K&H befizető ATM-jeinél legfeljebb négymillió forint – 200 darab bankjegy – befizetésére adott a lehetőség. A pénzintézet ATM-jeinél nem lehet hitelkártya-tartozást törleszteni, ám nem a kártyához tartozó számlára történő befizetés – értelemszerűen bankon belül – lehetséges.
- Az OTP Banknál szintén van mód más, OTP Banknál vezetett számlára befizetni ATM-en keresztül. Ez a lehetőség azonban nem érhető el minden OTP bankkártyával, és bármilyen bankszámlára sem lehet befizetni. A bank ezt a szolgáltatást ingyenesen biztosítja a lakossági és vállalkozói ügyfeleknek is.
- A Raiffeisen Banknál befizetésre csak betéti bankkártyával van lehetőség, hitelkártyával nincs. A befizetési limitet napi egymillió forintban határozták meg.
- Az UniCredit Banknál legfeljebb ötven bankjegyet lehet egyszerre befizetni, így az egy tranzakcióval befizethető legnagyobb összeg egymillió forint. Az UniCreditnél tetszőleges címletekben és sorrendben helyezhetők el a forintbankjegyek.
Egyre kevesebb készpénz kell
Miközben kitartóan nő az ATM-eknél befizetett pénz mennyisége, a kártyás készpénzfelvételnél lassan – de az utóbbi pár negyedévben stabilan – csökkenni kezdett a volumen, mind ami a tranzakciók számát, mind ami az értékét illeti.
Az MNB adatai szerint 2024. harmadik negyedévében az itthon végrehajtott kártyás készpénzfelvételi műveletek száma 21,3 millió környékén alakult, ami 5,3 százalékkal – nagyjából 1,2 millióval – elmaradt az egy évvel korábbitól.
A belföldön kártyával felvett készpénz összértéke 2286 milliárd forint környékén alakult, ami 3,6 százalékos visszaesést tükröz éves alapon – egyben alátámasztja, hogy növekszik az egy készpénzkivétre jutó átlagos összeg is.

A külföldi pénzfelvételek száma és értéke érthető módon töredéke a belföldi forgalomnak, ám a jegybank adatai szerint itt is csökkenőre váltott a trend: a tranzakciók száma 7,3, értéke pedig 2,7 százalékkal esett vissza egy év alatt.
„A készpénzfelvételi tranzakciók volumenének lassú, de már szinte folyamatos csökkenése egyáltalán nem meglepő, hiszen amellett, hogy a kártyaelfogadói hálózat – részben szabályozói ösztönzésre – az elmúlt években rohamosan fejlődött Magyarországon, a kártyabirtokosok is egyre több műveletet igyekeznek elektronikus csatornákon keresztül megoldani”
– hívta fel a figyelmet Gergely Péter. Ezzel együtt – tette hozzá a pénzügyi szakértő – a most valamivel több mint 5100 készülékből álló ATM-hálózatnál még mindig a készpénzfelvételi tranzakciók dominálnak, ám ezek súlya az idő előrehaladtával vélhetően tovább csökken majd.
Minek a tárca? A készpénz mellett a fizikai bankkártyáról is egyre kevesebben akarnak hallani
Nem csak kényelmesebb, biztonságosabb is, ha digitalizált bankkártyával fizetünk a kereskedőknél. 2024 harmadik negyedévében több mint 138 millió alkalommal fizettünk okoseszközzel, ami több mint 11-szeres növekedést jelent kevesebb mint négy év alatt. A legnépszerűbb fizetési technológiák az Apple és a Google alkalmazásai.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Te tudod, hányféleképpen hasznosítható a rooibos? (x)

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni
