Július elsején hatályba lép és a veszélyhelyzeti időszak végéig tart a szociális hozzájárulási adóról (szocho) szóló rendelet, amelynek értelmében egy újabb adónem jelenik meg a lakossági befektetők kamatjövedelemből származó nyereségei esetében. Ennek alapján minden kamatjövedelmet 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) terhel az állampapírokból és az ingatlanalapokból származó kamatjövedelmeket kivéve. Hogyan alakul át a piac?
Hitel az államnak
A lakossági állampapírok fontos szerepet kaphatnak a következő időszakban, hiszen a kormányrendelet nem titkolt célja, hogy ezen értékpapírokon keresztül a befektetők a magas kamatokért hitelt nyújtsanak az államnak. A rendelet értelmében az értékpapíralapok, tehát a kötvény-, a részvény- és a vegyes alapok a portfóliójuk legalább 60 százalékát kötelesek értékpapírban tartani, ez jellemzően kisebb arány volt eddig.
A lakossági állampapírok mellett mentesülnek a 13 százalékos adó megfizetése alól az ingatlanalapok befektetési jegyeiből származó kamatjövedelmek, ahogyan a nyugdíj-előtakarékossági számlán vagy tartós befektetési számlán elhelyezett befektetések is – foglalta össze az Index.
Öt év után teljes adómentesség
A privátbankár szerint megoldást jelenthet a tartós befektetési számlán való befektetés, ezáltal ugyanis kedvezőbb adózás vagy akár teljes adómentesség is elérhető. A tartós befektetési számla (TBSZ) célja ugyanis, hogy a középtávú befektetési szemléletet támogassa. A tartós befektetési számlán elért hozam a gyűjtőév (a számlanyitás naptári éve) végétől számított 5 év elteltével személyijövedelemadó-mentessé válik, de már 3 év után is csak 10 százalékos kamatadó-fizetési kötelezettsége keletkezik a befektetőnek.
Milyen befektetéseket érint a július 1-től bevezetett szocho?
- Fizetési számlák, illetve megtakarítási számlák: a rendelet hatálybalépését követő időszakra járó kamatra érvényes,
- lekötött betétek: a 2023. június 30-a után lekötött vagy újra lekötött betét kamata a szocho alá tartozik,
- nyereménybetétek: a június 30-t követően megszerzett kamatjövedelmek után fizetendő,
- befektetési jegyek (kivétel ingatlanalapok): a rendelet hatálybalépését követően megvásárolt befektetési jegy hozamára vonatkozik,
- kötvények: a rendelet hatálybalépését követően megvásárolt értékpapír kamatára, hozamára, továbbá a kötvény beváltásakor, visszaváltásakor, valamint átruházásakor elért kamatjövedelemnek minősülő nyereségre is érvényes,
- unit-linked biztosítások: július 1-től kötött biztosítási szerződésekből származó kifizetések utáni kamatjövedelemre vonatkozik a szocho.
Mely befektetési formákat NEM érint az új szabályozás
- Ingatlanalapok befektetési jegyeiből származó kamatjövedelem,
- 2019. július 1-től a magyar állam által kibocsátott, a lakosság mint befektetői célpiac részére forgalomba hozott állampapírokból származó kamatjövedelem (1MÁP, BMÁP, PMÁP, DKJ, MÁK)
- a tevékenységét nem szüneteltető egyéni vállalkozó pénzforgalmi bankszámláján jóváírt és/vagy tőkésített betéti kamat,
- osztalékból származó jövedelem,
- árfolyamnyereségből származó jövedelem,
- ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem (ETÜ),
- tartós befektetésből származó jövedelem (TBSZ),
- lakástakarék-betétre fizetett (jóváírt) kamat,
- gyámhatósági betét kamata, a gyámhatóság döntése, kötelezése alapján befektetési szolgáltatónál elhelyezett értékpapír kamatjövedelemnek minősülő hozama,
- unit-linked biztosítások: a 2023. június 30-a előtt kötött szerződések 2023. július 1-e utáni eseti befizetései után keletkező hozamjövedelem.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!