A gazdasági válságok természete, hogy sohasem hozzák vissza a régi állapotokat; az árszintek nem térnek vissza a korábbi szintekre, és a kereslet-kínálat egyensúlya is felborul. Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, mint mondja, az elhúzódó válságok elbizonytalanították a társadalmakat, különösen egy olyan generáció számára, amely nem élt át hasonló kríziseket. Ez a pesszimista várakozás pedig tovább nehezíti a gazdasági fellendülést.

A közgazdász professzor úgy véli: a magyar állam túlzott beavatkozása inflációs hajlamot eredményezett, amely továbbra is jelen van. Az árrés-szabályozás, bár nem magyar sajátosság, szerinte az árérzékeny vásárlókat eltéríti a kisboltoktól, így a politikai célok teljesülése is megkérdőjelezhető. Bod Péter Ákos úgy véli, jelenleg nem az élelmiszer-infláció, hanem a szolgáltatások drágulása jelenti a legnagyobb kihívást a magyar gazdaság számára.

Az új jegybankelnök kinevezését nyugalommal fogadták a piacok, és ha a jegybank tartja a kamatszintet, monetáris oldalról nem lesz inflációs nyomás. Az igazi kérdés azonban az, hogy a kormány részéről milyen lesz a hozzáállás. A világ átalakulása az iparilag fejlettebb országokat hozhatja előnybe, és a német gazdaság átalakulása új lehetőségeket kínálhat, amelyben Magyarországnak szorosan jelen kellene lennie.

A műsorban szó esik még arról, hogy:

  • túl sokat avatkozik be a kormány a gazdasági folyamatokba?
  • Megnyugodtak a piacok az új jegybankelnök miatt, de mi lesz a hatósági intézkedésekkel?
  • Magyarország mennyire tudja kihasználni a globális gazdasági szerkezet átalakulását?