„Ma minden második ingatlan vásárláshoz hitelre, vagy külső finanszírozásra van szüksége az embereknek” – mondta a Napi.hu podcastjában Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Balogh kiemelte, hogy az elmúlt években folyamatosan 20-25 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak, amivel nem volt különösebben baja senkinek, amíg nem haladta meg ezt a mértéket az infláció. A jelenlegi ingatlanpiaci helyzet nagyjából megegyezik a 2008-as ingatlanválságkor kialakulttal.
Az elemző arról is beszélt, hogy míg 2021-ben még 150-160 ezer adásvétel volt, addig 2022-ben ez a szám már visszaesett 120 ezerre és az idei évben elképzelhető, hogy a 100 ezret sem éri el. Balogh László kitért arra is, hogy az értékesítőket duplán sújtja a visszaesés, mivel a magas kamatok miatt nem csak az eladásokból nem tudnak jutalékot realizálni, hanem a közvetített hitelekből sincs bevételük.
Az Ingatlan.com vezető elemzője elmondta, hogy már az állami támogatások drasztikus módosítása nélkül is komoly változások álltak be az ingatlanpiacon, mivel a statisztikák szerint 30-40 százalékkal több ingatlant próbálnak eladni, mint a korábbi években, ami rekordnak számít az elmúlt években.
Balogh László elmondta, hogy
a családtámogatási rendszer átalakítása történelmi helyzetet idézhet elő azzal, hogy kényszerhelyzetbe hozza az eladókat és a vevőket, hogy még idén bonyolítsák le az adásvételeiket, ha hozzá akarnak jutni a kedvezményekhez.
A városi csok kivezetése az ingatlanpiac 75 százalékát érinteni fogja – mondta Balogh.
Míg a Covid idején 20 százalékkal csökkentek az albérletárak, addig az elmúlt évben olyan drasztikus emelkedés vette kezdetét, hogy az albérletpiac ledolgozta a 20 százalékos visszaesést – közölte Balogh László.
Szerinte a bérbe adott ingatlanból realizált hozamok, még így is jócskán elmaradnak az állampapírok hozamaitól.