Csobán Éva esküvőszervező szerint egyértelműen a catering drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt években, ami az élelmiszerinfláció mellett az ársapkák negatív hatásának is köszönhető, de hasonló mértékben drágultak az esküvői szolgáltatások is, szinte kivétel nélkül. Az sincs jobb helyzetben, aki – az általánosan drágábbnak tartott főváros helyett – vidéken szervezne esküvőt, mert az utazás és a szállás miatt felmerülő plusz költségek miatt szinte lehetetlen spórolni.
Az Economx podcastjának vendége arról is beszélt, hogy egyre ritkábban finanszírozzák az örömszülők a jeles napot, leginkább azért, mert a párok maguk szeretnének dönteni az esküvőjükről.
Az elszabadult árakat az sem fékezi, hogy még másfél évvel a covid korlátozások kivezetése után is hatalmas az érdeklődés az esküvői helyszínek iránt, ami az árak mérséklését biztosan nem eredményezi. Számos trend is megváltozott az esküvőkkel kapcsolatosan, így például már elvétve választanak a párok éttermet a lakodalom helyszínéül, sokkal inkább a külön, erre a célra kialakított rendezvényhelyszíneket keresik meg.
Az, hogy 4-5 év alatt közel a duplájára emelkedtek a költségek, nem jelenti azt, hogy a profit is követte volna az áremelést, ugyanakkor a ma házasulandó párok döntő többsége 30 éves kora után áll az oltár elé, amikor már kialakul egyfajta egzisztencia, ami megkönnyíti a finanszírozást. Csobán Éva szerint vannak olyan alternatív megoldások az esküvőszervezésben, amelyek költségcsökkentők, miközben a párok valóban magukra költenek ilyenkor.