A műsorban megvitattuk többek között a 2024-es jobbra tolódást, amellyel kapcsolatban Tieger Endre felidézte, hogy legutóbb, 2019-ben még a European Green Deal volt a kampánytéma, és ennek köszönhetően jó eredményt értek el a zöld pártok, idén viszont sokkal kézzel foghatóbb témákra, a választópolgárok mindennapjaira került a fókusz.
Az elemző szerint ebből is adódott, hogy a zöldek és a liberálisok visszaszorultak, a Néppárt azonban megerősödött. Sőt, a jobbközép tömörülés tagpártjai még arra is képesek voltak, hogy kifogják a szelet a szélsőjobboldali, vagy EU-kritikus pártok vitorlájából.
Tieger Endre három fő témát azonosított:
- a migráció, egész pontosan az együttélés kérdése,
- a háború,
- Európa gazdasági teljesítménye: a visszaesést szinte minden kormányzó párt népszerűsége megérezte
Az elemző arról is beszélt, hogy a frakció nélküli függetlenek nehezített pályán mozognak az EP-ben, de szerinte a Fidesz-KDNP előtt még nem zárult be a kör.
Egyelőre elég homályosak az Európai Bizottság új elnökének kiválasztása mögött zajló folyamatok is. Ugyanakkor a szakértő úgy véli, most a legnagyobb esély arra van, hogy a regnáló Ursula von der Leyen maradhat pozícióban, bár 2019-ben éppen ő lépett fel utolsó pillanatban az unió politikai színpadára.
A gazdasági kérdések kapcsán Tieger Endre kiemelte: mára mindenki felismerte, hogy az uniós volumen ezen a téren visszaesett Kínával és az Egyesült Államokkal szemben, és a brüsszeli döntéshozók is igyekeznek tenni ez ellen. Ugyanakkor éles vita zajlik a Kínához való viszonyról.
Úgy látja, az EU válaszút elé került.
Az uniós soros magyar elnökségével kapcsolatban Tieger Endre leszögezte, a legfontosabb programpont,
az Új Európai Versenyképességi Megállapodás,
és ha a magyar elnökség ezt tető alá tudná hozni, az Európa és hazánk számára is óriási eredmény lenne.
A szakértő arra is figyelmeztetett, hogy az idei európai választásoknak rettentő nagy tétje volt, ám a további részletékért tekintse meg az Economx Podcast műsorát.