Az EUFOR-művelet feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá a bosznia-hercegovinai állami haderővel történő közös kiképzések és gyakorlatok. Hazánk a parancsnoki időszakot követően is vezető szerepet fog vállalni a műveletben, hiszen annak törzsfőnöki beosztását látja el 2025 májusától.
Most jó lenni katonának
Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR ALTHEA misszió magyar parancsnoka elmondta, hogy a bemutatón látottak is bizonyítják a magyar parancsnokság sikerességét, amely 14 év osztrák vezetés után vette át a misszió irányítását. Hozzátette, hogy a magyar katonák elhivatottsága és professzionalizmusa hozzájárul a térség stabilitásának fenntartásához, ami közvetlenül szolgálja Magyarország és egész Európa biztonságát.
A magyar kontingens tevékenysége nemcsak a katonai feladatokra terjed ki, hanem humanitárius segítségnyújtásra is, amint azt a legutóbbi mentőakció is bizonyítja. Két helikopterrel a Magyar Honvédség biztosítja a légi kutató-mentő és kiürítési (MEDEVAC) és a szállító helikopteres képességeket. Ez a sokoldalú szerepvállalás erősíti Magyarország nemzetközi megítélését, és hozzájárul a Nyugat-Balkán békéjének és biztonságának fenntartásához.
Az EUFOR ALTHEA nevű misszió keretében szolgáló magyar katonák nemrégiben sikeres mentőakciót hajtottak végre Bosznia-Hercegovinában, amikor a heves esőzések okozta földcsuszamlásban megsérült gyermeket szállítottak kórházba. Ez az eset is bizonyítja a magyar kontingens felkészültségét és elkötelezettségét a térség békéjének és biztonságának fenntartásában.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Economxnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy az ukrajnai háború rávilágított a hadsereg megerősítésének szükségességére. Kiemelte a nemzetközi együttműködés fontosságát a magyar védelmi ipar fejlesztésében, példaként említve a Rheinmetall szegedi gyárának alapkőletételét, amely Európa egyik meghatározó kutatás-fejlesztési projektje lesz. A miniszter beszélt a svéd SAAB vállalattal kötött együttműködési nyilatkozatról is, amely a kiterjesztett valóság technológia területén valósul meg. A 2024-es év a légierő fejlesztéséről szól, többek között két KC-390 Millennium típusú szállítórepülőgép érkezésével Brazíliából. Emellett Magyarország katonai és védelmi ipari együttműködési megállapodást kötött az Egyesült Arab Emírségekkel, ami új lehetőségeket nyit a hazai védelmi ipar számára.
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!