A Tequila-válság az 1994–1995-ös mexikói peso összeomlására utal, amely súlyos gazdasági krízist eredményezett az országban. A válságot több tényező idézte elő: a mexikói kormány fenntarthatatlan árfolyam-politikája, jelentős folyó fizetési mérleg hiány, politikai instabilitás – mint a Chiapas-i felkelés és Luis Donaldo Colosio elnökjelölt meggyilkolása –, valamint a befektetői bizalom megingása.

Ezek együttesen vezettek a peso drasztikus leértékelődéséhez és a gazdaság mély válságához.

Az Egyesült Államok, felismerve a válság potenciális negatív hatásait saját gazdaságára és a régió stabilitására, az IMF-fel együttműködve egy közel 50 milliárd dolláros mentőcsomagot állított össze Mexikónak. Ebből az összegből az USA 20 milliárd dollárt biztosított, míg az IMF 17,8 milliárd dollárral járult hozzá. A mentőcsomag feltételei szigorú gazdasági reformokat írtak elő, amelyek célja a pénzügyi stabilitás helyreállítása és a befektetői bizalom újjáépítése volt.

Így az USA és az IMF jelentős befolyást gyakorolt Mexikó gazdaságpolitikájára,

ami hosszú távon az amerikai gazdasági érdekekhez való szorosabb kötődést eredményezett. A válság kezelésére hozott intézkedések hozzájárultak a mexikói gazdaság stabilizálásához, de egyben növelték az ország függőségét az amerikai gazdaságtól és a nemzetközi pénzügyi intézményektől.

 

Akit hangban is érdekel, az itt hallgathatja meg: