Kiadta a tavalyi évre vonatkozó fenntarthatósági jelentését az MBH Bank. A bank 2023-ban elindította az átfogó Fenntartható Jövő Bankja nevű ESG keretprogramot, amelyben integrálta legfontosabb ESG tevékenységeit.

Mi az az ESG? Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) angol szavak rövidítése.

A program célkitűzéseinek megfelelően a pénzintézetnél: 

  • a biodiverzitás megőrzése;
  • a dekarbonizációs törekvések;
  • és a zöldhitelezés élénkítése álltak a tavalyi év fókuszában.

Az elhatározások mentén számos programot indított az MBH Bank, többek között a hazai nemzeti parkok bevonásával, valamint fontos lépéseket tett a felelős szolgáltatásnyújtás érdekében. Emellett jelentős hangsúlyt fektetett az ESG szemléletű edukációra a bank dolgozói körében, és a vállalati működés fenntarthatóbbá tételére.

Új számla, új fészkek telepítése

A biodiverzitás támogatásához a bank együttműködésre lépett az Agrárminisztériummal, és hazánk tíz nemzeti parkjával is közös programokat indítottak. A bankcsoport 2023-ban létrehozta az MBH Erdőt, és faültetési akciók keretében a kollégák bevonásával tavaly 13.000 őshonos facsemetét ültettek el.

Az Országos Méhészeti Egyesület évek óta tartó támogatásában egy újrahasznosított bankkártyával történő vásárláskor, annak összegének 0,2 százalékát adományként az MBH Bank havonta átutalja az Országos Magyar Méhészeti Egyesületnek. 

Emellett 2023-ban új zöld vállalati számlacsomagot indítottak a Magyar Madártani Egyesülettel együttműködve, amely minden új számla után fészektelepítésekkel segíti a veszélyeztetett kék vércsék védelmét. A kék vércse fokozottan védett madárfaj, mivel nem alakult ki nála a fészeképítő viselkedés, így csak más madarak elhagyott fészkeiben képes hatékonyan költeni. Az utóbbi évtizedekben azonban megbomlott a természet rendje, így a madarak természetes költőhely nélkül maradtak.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei évtizedek óta helyeznek ki műfészek-telepeket a kék vércsék számára, ahol a fiókák az időjárástól védve nevelkedhetnek. Az MBH Bank 3,5 millió forinttal támogatta az Egyesület Kékvércse-védelmi Munkacsoportját, a keretből 200 költőodút gyártatott és helyezett ki 2023 tavaszán az egyesület a Jászságban és a Hevesi-síkon. A folyamatos megfigyelés alapján elmondható, hogy a fészkek túlnyomó többségében volt költés. Összesen 171 különböző fészekaljat találtak a szakemberek, amelyekből a számítások szerint 128 kék vércse fióka repülhetett ki, egészséges utánpótlást biztosítva a fokozottan védett állomány regenerálódásához.

Továbbá, a dekarbonizációs célok megvalósítása érdekében az MBH Bank idén a Science Based Targets Initiative kezdeményezés aláírója lesz, ezáltal nemzetközileg validáltatja széndioxid-kibocsátásának csökkentését.

„A fenntarthatóság és a környezetvédelem gazdasági szempontból is kulcsfontosságú, és komoly stratégiai előnyt jelenthet, ezért hazánk egyik legnagyobb bankcsoportjaként célunk, hogy vezető szerepet vállaljunk a fenntartható bankolás megteremtésében Magyarországon”

– mondta Szege György, az MBH Bank Fenntarthatósági vezetője. A 2023-as banki fúzió sikeresen lezárult, és az integráció részeként a bank Európában elsőként telepített bankszámlanyitásra is alkalmas okoskapszulákat a hazai egyetemeken. Emellett egységes mobilapplikációt vezettek be, amelyet a tavalyi év végére 17 százalékkal több ügyfél használt, és jelentősen megnőtt az alkalmazás használati gyakorisága a netbanki felületekhez képest.