Sokkhatás érte az elmúlt években a világgazdaságot. A KPMG CEO Outlook felmérése során megkérdezett 1300 cégvezető elmondta, a tavalyi évhez képest idén már kevésbé derűlátóak a saját vállalataik növekedési kilátásaival kapcsolatban. Rózsai Rezső szerint ugyanakkor az mindenképp megnyugtató, hogy a jelenlegi – számos makrogazdasági és geopolitikai – kihívás ellenére, a középtávú bizalom a világgazdaság alakulásában továbbra is erős.
Az idei felmérés egyértelműen bizonyította, hogy az ESG már stratégiai fontosságú szempont a vállalatok számára, ellentétben a korábbi évekkel, amikor a legtöbben még csak ismerkedtek a mozaikszó mögötti valódi üzleti szemlélettel. Ez azt is eredményezi közvetlenül, hogy
a kapitalizmus – eddig megkérdőjelezhetetlennek tartott – alapvetései változtak meg.
A piaci szereplők jelentős része ugyanakkor nemcsak megértette, hanem el is fogadta, hogy nem mindig a rövid távú siker a célravezető.
A tanulmány egyik legérdekesebb következtetése ugyanakkor mindenképpen az, hogy a pandémia által kényszerűségből tömegesen bevezetett otthoni munkavégzés rövid időn belül drámaian visszaszorulhat. Rózsai Rezső szerint a tendencia érthető, hiszen meg kell találni az egészséges egyensúlyt a munkavégzés helyszínei között. Ennél szigorúbban fogalmaznak a külföldi cégvezetők, hiszen ők a bejárás motiválását, bizonyos esetekben a home office háttérbe szorítását tartják inkább napirenden.