Palkovics Katalin az Economx podcastjában arról beszélt, hogy rendkívül kevesen vannak tisztában azzal, hogy pontosan milyen szabályok vonatkoznak arra, akik otthon szeretnék tárolni szerettük hamvait.
Az első és legfontosabb a méltó elhelyezés.
Nem lehet elzárva, a kamrában, vagy a pincében tárolni az urnákat. Hasonlóképpen fontos, hogy biztosítani kell a kegyeleti jog gyakorlását a hozzátartozóknak, barátoknak és mindenkinek, aki az elhunytra emlékezni szeretne. Nekik szabad bejárást kell biztosítani előre egyeztetett időpontban az urnához.
Az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult a gyászfolyamat, ezáltal a temetések szervezése is – osztotta meg tapasztalatait Palkovics Katalin. A szakember 30 év tapasztalatával azt látja, hogy
laposodnak az emberi kapcsolatok, ezáltal az utolsó földi út megszervezése is inkább nyűg, mint a gyászfolyamat része.
Egyre ritkábban érvényesül az öngondoskodás, azaz az emberek nem tesznek félre a saját temetésükre, ami nehéz helyzetbe hozhatja azokat a családokat, akik nem rendelkeznek tartalékokkal. Ennél is komolyabb gond, hogy nem számolunk az elmúlással, és beszélünk róla családon belül, így sokszor esetleges, hogy milyen körülmények között zajlik a búcsúztatás.
Ahogyan minden szolgáltatás, a temetések költsége is emelkedik, ráadásul sok tétel mutat nagy eltérést a különböző régiókban, de nagyban függ a végösszeg az egyedi igényektől is.
Palkovics Katalin szerint ahhoz, hogy a hozzátartozók hozzáállása érdemben változzon, elsősorban a szakmailag korrekt információkat kell eljuttatni minél több emberhez, valamint törekedni kell arra, hogy a halált és azt követő eseményeket ne kezeljük tabuként.