Kínában az elektromos járművek akkumulátorcseréje nagymértékben elterjedt, főként a CATL globális akkumulátorgyártó legutóbbi bejelentését követően, a jövőre finanszírozott állomásokkal kapcsolatban – írja a Euronews.
A csere lehetővé teszi, hogy az elektromos járművek vezetői alacsony töltöttségű akkumulátorral álljanak be egy töltőállomásra, és perceken belül kapjanak egy teljesen feltöltöttet a helyére.
A cseréhez az EV-ket megfelelő technológiával kell felszerelni, azonban erre jelenleg világszerte még nem sok modell alkalmas.
Ahhoz azonban, hogy a befektetés megérje az autógyártóknak, meg kell ragadniuk az ötletet, és a fogyasztók körében is növekednie kell az EV-k elfogadottságának, illetve annak, hogy az akkumulátor nem a sajátjuk.
Kína sokkal előrébb jár az elektromos járművek bevezetésében, mint más országok, így első körben a távol-keleti országban működhet az ötlet. Nemcsak a világ legnagyobb autópiaca, de júliusban újabb mérföldkövet is elért a térség, hiszen az újautó eladások 50 százaléka elektromos meghajtású volt.
Az ország egyébként állami támogatásokkal és megbízásokkal is ösztönzi az EV-piacot.
Az akkumulátorcsere egyes vállalatok szerint akár 5 perc alatt is lehetséges, amely túltesz még a gyorstöltőkön is, ezeknek ugyanis minimum 15 percre van szükségük.
Ezzel ellentétben az Egyesült Államokban az új elektromos járművek az értékesítésnek mindössze 8 százalékát tette ki novemberben.
A különböző autógyártók más-más akkumulátorokat tesznek az EV-modellekbe, így egy állomásnak az összes rendelkezésre álló akkumulátorra szüksége lenne, ha az iparág nem állapodik meg egy szabványosított akkumulátorban. Elsődlegesen egy szabványosított méretarányra lenne szükség.
A csere segíthetne az EV költségein, ami jelenleg sokak számára akadálya az elfogadásnak, mivel az a jármű legdrágább része az akkumulátor nem lenne a vezető tulajdona.
Greg Less, a Michigani Egyetem akkumulátor-laborjának igazgatója szerint megfelelő keretezéssel és oktatással nagy népszerűség övezheti az akkumulátorcserét, de ehhez szükség van a tulajdonlás újragondolására.
El se hinné kik gyártják a debreceni BMW-k motorját, nem a kínaiak
A német autógyártó Steyr-i üzemében megkezdődött a márka hatodik generációs elektromos motorjainak az előállítása, amit a magyarországi gyárban összerakott Neue Klasse típus modelljeiben is használnak majd.Bővebben>>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!