Szokatlan hirdetés tűnt fel egy Facebook-csoportban, Somló-hegyi munkára kerestek idénymunkásokat legalább november végéig.
Egy napra, 8 órára 15 ezer forintot fizetnek a férfiaknak, a nőknek azonban csak 13 800 forintot ajánlottak fel ugyanazért a munkáért, ami 8 százalékkal kevesebb fizetést jelent.
Dr. Kemény Alex, a Bolevácz és Vörös Ügyvédi Iroda munkajogi szakjogásza a Pénzcentrumnak arról beszélt az eset kapcsán, hogy hátrányos megkülönböztetésről akkor beszélünk az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény szerint, ha egy személy vagy csoport valós vagy vélt védett tulajdonsága miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban más, összehasonlítható helyzetben lévő személyhez vagy csoporthoz képest.
Védett tulajdonságok közé tartozik például a bőrszín, az anyanyelv, az életkor, vagy éppen a nem. A nemi alapon történő különbségtétel az egyenlő bánásmód megsértésének az egyik legsúlyosabb formája
– mondta.
A jogász szerint abban az esetben, amennyiben megállapítható, hogy az álláshirdetés jogsértő, akkor az alapvető jogok biztosa eljáró hatóságként kötelezheti arra az állást meghirdető munkáltatót, hogy eltávolítsa a jogsértő álláshirdetést az azt megjelenítő felületről, valamint arra, hogy jövőbeni álláshirdetéseiben azonos értékű munkaért cserébe azonos mértékű munkabért kínáljon mind a nők, mind a férfiak számára.
Ezen felül bírságot is kiszabhat a munkáltatóra, amelynek összege 50 ezer forinttól 6 millió forintig terjedhet.
Az ügyvéd azonban felhívta arra a figyelmet, hogy önmagában a kisebb munkabér nem feltétlenül jelenti azt, hogy sérült az egyenlő bánásmód követelménye, ha annak objektív körülményekre alapított jogszerű oka van. Ilyen objektív körülmény például az elvégzendő munka természete, minősége, mennyisége, a munkavállaló tapasztalata, felelősségének mértéke is.