Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ismételten megkezdte a fővárosi önkormányzat és annak cégei pénzügyi és gazdálkodási vizsgálatát, alig egy évvel az előző ellenőrzés után. Az új vizsgálat célja a főváros gazdálkodását érintő, a tavaly februárban már jelzett problémák és folyamatok átvizsgálása. Az ÁSZ szerint a fővárosi önkormányzat pénzügyi helyzetének folyamatos figyelemmel kísérését Budapest nemzetgazdasági jelentősége, pénzügyi helyzetének és gazdálkodásának összetettsége, nagyságrendje, valamint az önkormányzati szolgáltatásokkal érintett személyek jelentős száma indokolja.
A Népszava viszont arra tippel:
Kapcsolódó
az újabb ellenőrzés egyik lehetséges oka, hogy a főváros pert indított a szolidaritási hozzájárulás miatti kötelezettség ellen, amelynek kapcsán a Fővárosi Törvényszék januári döntése milliárdok visszafizetésére kötelezte a kormányt.
Az ÁSZ tavalyi jelentése gyakorlatilag alátámasztotta a városvezetés azon állítását, miszerint Budapest az állam nettó befizetőjévé vált, mivel a szolidaritási hozzájárulás összege meghaladja a központi költségvetésből kapott támogatásokat. A Magyar Államkincstár (MÁK) és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az ítélethirdetés után rögtön közölte, hogy nem fizetnek vissza semmit.
Az ÁSZ egy évvel ez előtt arra jutott, hogy a fővárosi önkormányzat pénzügyi helyzetét számos külső tényező alakította kedvezőtlenül,
- köztük a különböző kormányzati intézkedések, mint például a szolidaritási hozzájárulás összegének emelése, a működési hiány is részben ebből adódik;
- a másik részt a béremelések és a közösségi közlekedésnek nyújtott támogatások növekedéséből jött össze.
A legújabb ellenőrzés a fővárosi önkormányzat költségvetési és pénzügyi helyzete mellett az önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaságokat is érinti.
A lap szerint különös ez a sietség, hiszen a fővárosi közgyűlés elméletileg márciusig vitatkozhatott volna az idei büdzsé számairól. Bár Sára Botond főispán is kiküldte már törvényességi felhívását a teljes 89 milliárd befizetésére, amit a főváros ellenzéki többsége visszautasított. Az önkormányzatok többsége egyébként mostanában alkotja meg saját költségvetési rendeletét.
A jelenlegi vizsgálatok eredményét három külön jelentésben összegzik majd.
- A BKK, a BKV és a főváros, mint tulajdonos ellenőrzéséről,
- illetve a vagyonértékesítésről szóló két jelentés idén tavaszra várható;
- a főváros pénzügyi helyzetéről szóló külön vizsgálattal tovább bíbelődnek, ennek összegzése az ÁSZ tájékoztatása szerint előreláthatólag 2025 második felében jön ki.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

OTP-sek, figyelem: rövidesen megszűnik a mobilos belépés a netbankba

„Így szórjuk a milliókat!”: Matolcsy Ádám felesége onnan posztolgat, ahol nincs kiadatási egyezmény

Pintér Sándor szerint el lehet innen menni

Kiderült, mennyi idős kap olyan kevés nyugdíjat, amiből egy hétig is nehéz megélni

NATO-főtitkár: kaotikus helyzet lesz, ha az oroszok atombombát telepítenek a világűrbe

Ezt benézhették Trumpék? A Gazprom ukrajnai gázvezetékét követelik maguknak

Elszabadult a forint: reggel óta a lélektani határon billeg

Nem elég baj a száj- és körömfájás, újabb súlyos járvány fenyeget

Ezt hazudják a vásárlóknak a legnagyobb cégek szemrebbenés nélkül
