Átlagosan 30 napra nőtt a járóbeteg-szakellátásban a várakozási idő. 2019-ben, vagyis a pandémia kitörése előtt 26 napot kellett várni egy-egy szakrendelésre, mondta Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke a Napi.hu-nak.
Ez több mint 17 százalékos emelkedés. Vannak szakmák, ahol javult a helyzet és van, ahol rosszabb lett – fogalmazott a szövetség elnöke.
Itt nőtt a legtöbbet a várakozási idő
A Medicina 2000 Szövetség kérdőívére a 70 tagintézményből 38 válaszolt a várakozási időket illetően. Pásztélyi Zsolt az adatokat elemezve elmondta: a leginkább az ultrahang vizsgálatra várók számára nőtt meg a várakozási idő, a korábbi 25 napról 40 napra.
Ez sajnos általános a rendszerben, hiányoznak a radiológus szakorvosok
– mondta a szakembert.
Nőttek a várakozási idők az angiológiákon, ahol érbetegségekkel foglalkoznak, egy gasztroeneorológusra például 49 napot kell várni, és a diabetológiákon is türelmesebbnek kell lenni a betegeknek. Utóbbi szakmában a gyógyszerváltási gondok is lehetnek a háttérben, a betegek új készítményre történő átállítása is növelhette a várakozási időt.
De Pásztélyi Zsolt szerint az ideggyógyászatra, a reumatológiára és pszichiátriai szakrendeléseken is legalább 29 napot kell várni a betegeknek.
Endokrinológiai ellátásoknál, és a nephrológiai szakrendeléseken némileg javult a helyzet, előbbinél 61 napot kell várni a korábbi 66 nap helyett, a nephrológiákon a 23 nap helyett pedig 15-re csökkent a várakozási idő.
Jön a digitális bejelentkezés
Egy friss kormányrendelet szerint 2024. márciusától bevezetik a szakrendelőkben a digitális időpontfoglalást. A Belügyminisztérium érdeklődésünkre azt írta: a jövő évben induló Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) rendszer célja, hogy az eddig gyakran papíralapú és ad hoc időpont foglalási folyamatokat felváltsa a digitalizált betegút-irányítás, ami a páciensek számára nagyobb átláthatóságot, az ellátó szakorvosok és szakdolgozók számára – a szervezettebb munkarend mentén – egyenletesebb terhelést tesz majd lehetővé.
Erre reagálva Pásztélyi Zsolt azt mondta: a közös rendszernek vannak előnyei és hátrányai is. Előnynek tartja a fenti említett szempontokat is, de negatívum, hogy ezek a rendszerek kevésbé képesek kezelni a betegek különbözőségét. Példaként említette, hogy más ellátást igényel egy kontrollvizsgálatra érkező beteg és mást egy új páciens, a sürgető ellátás felboríthatja az előjegyzést.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy először csak az intézmények és a háziorvosok kapnak hozzáférést a rendszerhez, a betegek egyelőre nem tudnak magunknak időpontot foglalni, és ez egyelőre jobb is így.
Kiemelte: a Vasútegészségügyben, ahol ügyvezető igazgató, egy-két orvosra elindítják a direkt online előjegyzési rendszert kísérletképpen, mert egyszerűsíti az előjegyzés folyamatát, kevesebb diszpécseridőt igényel. Véleménye szerint akkor jó az előjegyzés, ha csak 70-80 százalékos, mert így kezelhetők a felmerülő belső konzíliumok és a sürgető ellátások is. Ez jelent leginkább így működőképes és a betegellátási folyamatok szempontjából egészséges rendszert.
A járóbeteg irányítási rendszer előnye lesz, hogy az egyenlőtlenségeket is képes kezelni. Pásztélyi Zsolt szerint a digitális időpont foglalási rendszert fokozatosan szabad bevezetni, először csak a kapacitások egy részére és utána hozzá kell szervezni az intézmények saját belső működését is.
Jövő nyáron jön a változás
A szakrendelők államosítása egyelőre lekerült az egészségügyi kormányzat napirendjéről, de a gazdasági társaságként működő, önkormányzati tulajdonú betegellátóknak 2024. nyaráig át kell alakulniuk költségvetési intézményekké, ez a szakrendelők akár harmadát is érintheti.
A rendelők rezsi gondjaival kapcsolatban elmondta: egyelőre kezelhető a helyzet. Az önkormányzatok kaptak rezsitámogatást, amiből segíteni tudták a rendelőket. Az adósságok felhalmozása - nem úgy, mint a kórházakban - a szakrendelőkben nem jellemző.
Az orvosok 8 órás foglalkoztatásával kapcsolatban Pásztélyi Zsolt megjegyezte: az új rendelet valamelyest igazodást jelent a kórházi munkavégzéshez, bár nem véletlenül rögzítette korábban a jogszabály, hogy a szakrendelőkben csak 6 óra legyen a rendelési idő.
A rendelőkben a rendelési idő 12 órás, jellemzően két műszakban 6-6 órában rendeltek eddig a szakorvosok és utána hazamentek. Új rendszerben a szakrendelők munkaidőkeret használatával, a rendelési idők átalakításával oldhatják meg a munkaidő változásával előállt problémákat.
Mindenkinek 8 óra a munkaideje
Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Orvosi Kamarával (MOK) történt egyeztetés során mondta azt, hogy a munkaidő mindenki számára 8 óra. Kiemelte: lehetőség lesz 6 órás munkarendre, de akkor ehhez igazítják a bérezést is. A kamara szerint azonban a teljes munkaidőt nem lehet 8 óra rendelési idővel kitölteni, mert egyrészt ilyen munkaterhelés már ellátásbiztonsági kockázat, másrészt az orvosnak a rendelési időn kívül vannak adminisztratív feladatai is.Van, ahol az orvos elfogadta, hogy csökkenjen a munkaideje 6 órára, és van, aki maradt a 8 órás foglalkoztatásban, rendelési idejébe integrálták ebédszünetét, pihenőidejét, adminisztratív tevékenységét, önképzését - sorolta a Medicina200 elnöke.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!