„Brüsszelből a sok rossz mellett egy jó hír is érkezett: az EP-vel megkezdődtek az egyeztetések a menekültelosztási mechanizmusról, de a gyorsított eljárás Németország és Hollandia csatlakozásának köszönhetően a V4-ek ellenállása miatt elbukott. A kormány továbbra is úgy gondolja, mindenféle elosztási mechanizmus elfogadhatatlan” – indította a Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A tárcavezető szerint miután teljesítették az igazságszolgáltatási mérföldkövet, a hétéves költségvetésből, a kifizetéseknek véleményük szerint nem lehet már akadálya,
ezért küldtek az Európai Bizottságnak számlákat, 238 millió euró összegű költségnyilatkozatot az operatív programokból, aminek a 85 százalékát kellene finanszíroznia az EU-nak.
A bizottságnak 90 napja van arra, hogy a feljogosító feltétel teljesítését visszaigazolja, és 60 napja a költségnyilatkozat feldolgozására, az összeg átutalására.
Gulyás Gergely meglátása szerint az Európai Tanács elfogadhatatlan formában döntött a migránsok elosztásának mechanizmusáról. Ennek a visegrádi országok a németekkel és a hollandokkal együtt ellenálltak. Mindenfajta elosztási mechanizmus a kormány számára elfogadhatatlan és Európa érdekeivel is ellentétetesek, mert csak a migrációs nyomást növeli.
238 millió összegű programnyilatkozatot küldött az Uniónak a magyar kormány Ezzel a kkv-k támogatását igyekeznek biztosítani.
Az Európai Bizottság tartozik a magyar tanároknak?
A miniszter szerint az Európai Bizottság 800 milliárd forinttal tartozik a magyar tanároknak. A magyar kormány 650 milliárdot költött eddig határvédelemre, ebből 50 százalékos térítést kértek Brüsszeltől, de csupán egy százalékát kapták meg eddig.
A miniszter elmondta, a kormány reálisan másfél-1 százalékos gazdasági növekedéssel számol idén, ami jövőre 4 százalék is lehet. Emellett gyors inflációcsökkenéssel számol a kormány, ami akár már októberben 10 százalék alá mehet. A cél az emberek megóvása az infláció káros következményeitől.
Augusztustól hidegélelmiszer-vásárlásra is felhasználható a SZÉP-kártya. Eddig 3,1 milliárd forint büntetést szabtak ki azokra a vállalatokra, amelyek az árcsökkenés ellen nem tettek meg mindent. Fontos a kedvezményes árak fenntartása a lakosság számára – mutatott rá Gulyás Gergely.
Az orosz-ukrán háború által kiváltott nehéz helyzet miatt a gazdasági kilátások nem túl derűsek, de a második félévben felgyorsulhat a gazdasági növekedés, és elérheti a négy százalékot. Az első számú közellenség az infláció, amelyet októberben le kell vinni egy számjegyűvé:
A következő évben már csak 5-6 százalék között inflációra számítunk.
A hideg élelmiszerre is felhasználható lesz a SZÉP-kártya. Nagyon fontos a rezsicsökkentés fenntartása, és a meghatározott élelmiszereknél a csökkentett ár. Augusztustól hidegélelmiszer-vásárlásra is felhasználható lesz a SZÉP-kártya. Eddig 3,1 milliárd forint büntetést szabtak ki azokra a cégekre, amelyek az árcsökkenés ellen nem tettek meg mindent.
Háborús mérleg
„Mindaz, amit ma látunk, a háború hosszú távú kimenetelére és spekulációkra ad lehetőséget. Eddig több mint 310 ezren vesztették életület a háború során. Az ENSZ adatai szerint több mint 10 ezer a civil áldozat. Az oroszoknak lényegesen nagyobb a fegyvertartalékuk, de a veszteségeik. Az ukrán haderő eddig csak 200 négyzetkilométeres területet tudott visszafoglalni. A frontvonalak védelmi képessége mindkét oldalon magas” – összegzett a miniszter. A magyar kormány a leggyorsabb tűzszüneti tárgyalásokra hívja fel a figyelmet, mert a béke minden félnek az érdeke.
Felsőoktatás felvételi ponthatárok
Szerdán ismertették a felsőoktatási felvételi pontszámokat.126 ezren jelentkeztek összesen, és közülük 95 ezren nyertek felvételt, ami közel 30 százalékos növekedés tavalyhoz képest. Nőtt a pedagógusutánpótlásba jelentkezők száma, ezért Gulyás Gergely szerint leküzdhető lesz az esetleges pedagógushiány: „43 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre felvettek száma. Tíz felvett hallgatóból nyolcan állami támogatással kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat. Az elmúlt hat évben most vették fel a legtöbb embert a tanárképző szakokra.”
A kormányzat támogatja a Károli Gáspár Egyetem új campusának megépítését. Az egyetem építése vélhetően 2027-ig fog tartani, a kormány három éven keresztül évi 15 milliárd forinttal, majd 45 milliárd forinttal támogatja az építkezést.
A BKK-jegyárak emeléséről Gulyás Gergely elmondta: a jelenlegi helyzetben mindent meg kell tenni aok helyhatóság vezetőinek és a kormánynak is, hogy a közszolgáltatások árai ne emelkedjenek, és ez alól a vízdíj sem képez kivételt.
Drágább és színvonalasabb a nyugati vasúthálózat
Gulyás Gergely ténykérdésnek nevezte, hogy vannak fennakadások a MÁV-nál, viszont nincs összeomlás. A miniszter kifejtette, ha megnézik az utasszámokat, ahol egy-egy vonaton hárman, öten, tízen ülnek, és ugyanennyi idő alatt a Volán jobb szolgáltatást tud nyújtani, ott indokolt lehet a bezárásról szóló döntés.
Azt a luxust nem engedheti meg a magyar állam, hogy egy időben úgy nyújtson két szolgáltatást, hogy arra nincs is igény.
Lehetséges, hogy még idén ratifikálja az Országgyűlés a svéd NATO-tagságot. Kormánytagként Gulyás Gergely támogatja a csatlakozást, hiszen azt a kormány terjesztette a parlament elé.
Az elszakított területek történelmi tény
A tárcavezető érdekes gyakorlatnak tartja azt, hogy a román külügy már a tusnádfürdői Orbán-beszéd előtt behívta a magyar nagykövetet. Szlovákia tiltakozásáról pedig úgy fogalmazott, az elszakított területek kifejezés történelmi tény, az ország nem magától mondott le ezekről a területekről, hanem egy békediktátum szakította el azokat. „Ez valakinek új információt jelent?” – kérdezte Gulyás Gergely.
A miniszter Budapest esetleges csődjéről úgy vélekedett, az ország leggazdagabb önkormányzatáról van szó, amely jelentős tartalékokkal rendelkezett 2019-ben, ezért nehezen mehet csődbe, „de ha erre a bravúrra is képes a főváros vezetése, akkor érdemes lehet jobb csődgondnokot keresni”.