Az erről szóló friss országos reprezentatív kutatás első eredményeit, az idén is elindított középiskolásoknak szóló pénzügyi vetélkedő, a Pénzmesterek alkalmából publikálta az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége. A több mint 2,5 millió forint összdíjazású megmérettetés főtámogatója a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MNB - olvasható az ÖPOSZ sajtóközleményében. 

Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) idén hetedik alkalommal indította el, a középiskolások pénzügyi ismeretek és a tudatosság fejlesztését szolgáló, Pénzmesterek elnevezésű versenyét.

A Penzmesterek.hu oldalon egy egyszerű regisztráció után elérhető és végigjátszható, többfordulós online vetélkedő különlegessége, hogy a szervezők olyan tudástárat is összeállítottak, amely egyrészt segíti a résztvevők alapos felkészülését, másrészt a pénzügyek, az öngondoskodás, a befektetések, a hitelek és az adózás világa iránt érdeklődők számára is hasznos információkkal szolgál.

Ez a megmérettetés nem csupán a pénzügyi tudatosság fejlesztéséről szól, hanem egyben lehetőséget teremt az önálló gondolkodásra, a kreatív problémamegoldásra és a jövő tudatos tervezésére. A pénzügyi ismeretek birtokában magabiztosabb döntéseket hozhatunk, és aktív alakítói lehetünk gazdasági környezetünknek

 – mondta el a verseny nyitányakor Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

Az ÖPOSZ a verseny kapcsán országos kutatásban vizsgálta meg a különböző korosztályok pénzügyi tudatosságának, felkészültségének jellemzőit, illetve azt, hogy miként ítélik meg az egyes generációk a saját, valamint a többiek pénzügyi attitűdjét.

A felmérés alapján három állítással értett leginkább egyet a megkérdezett 16-29 éves korosztály. Szerintük a kortársaik túl sokat költenek divatra/szórakozásra, kevésbé tudatosak az idősebbekhez képest, illetve csak a mának élnek.

A negatív véleményeket ennek ellenére még mindig nem osztja a többség, a tavalyihoz képest is kevesebben jelölték be ezeket a válaszlehetőségeket. Kedvezőtlenül alakult azonban azoknak az aránya, akik a pénzügyi téren aggódónak, szorongónak tartják a fiatalokat, ez a tavalyi évhez képest duplájára nőtt. Vagyis már minden ötödik válaszadó ezt a véleményt osztja.

Ez az attitűd már magára a 16-29 éves korcsoportra is igaz, a növekedés pedig egyúttal azt is jelenti, hogy a generáció már leginkább a fenti jellemzőket tartja igaznak magára nézve, hiszen 10-ből 4-en vannak ezen a véleményen.

A kutatásból az is kiderült, hogy átlaghoz képest az 50 év felettiek kevésbé tartják lustának a fiatalokat, a 60 év felettiek körében viszont minden más korosztálynál népszerűbb az a vélekedés, hogy a 30 alattiak túl sokat költenek szórakozásra, divatra és kütyükre. A szeniorok között ugyanakkor szintén az átlagnál nagyobb arányban vannak azon a véleményen, hogy a fiatalok előrelátók, gondolnak a jövőre, illetve meg is dolgoznak a pénzükért.

Eldőlt a bankok és a fintechek közötti verseny?

Tíz év múlva valószínűleg a számlázás és a digitális pénzügyek kifejezéseket sem ismerjük, mert ezek annyira réginek tűnnek majd, mint ma a gőzmozdony – mondta Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője. Elmondása szerint a pénzügyi szektorban megfigyelhető verseny nyertesei a fintechek.
Bővebben>>>