A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közlése szerint az elmúlt napokban a Bloomberg nemzetközi hírügynökség és Ujhelyi István szocialista Európa parlamenti képviselő is
valótlan híreket, téves következtetéseket közölt Magyarországról, a Magyar Nemzeti Bankról, valamint a miniszterelnök és a jegybankelnök kapcsolatáról.
Ugyanis, hangsúlyozza a jegybank, a hamis pletykákkal ellentétben Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök korrekt munkakapcsolatban állnak egymással, és a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is rendszeresen konzultálnak szakmai kérdésekről.
A Magyar Nemzeti Bank arra is felhívja a figyelmet, hogy a hazai pénzügyi rendszer iránti bizalom megőrzése, és az objektív tájékoztatás érdekében mellőzni kell a téves következtetéseket és valótlan állításokat tartalmazó információk közzétételét.
Alig négy napja számoltunk be arról, hogy a Bloomberg szerint Orbán Viktor egykori jobbkeze, Matolcsy György jegybankelnök mostanra éles konfrontációba keveredett a kormánnyal, amely vita a nyilvános szidalmazás és a kamatcsökkentés, a jegybanki függetlenség és a hitelesség körforgásába torkollott. A két fél közötti bizalmatlanság olyan erős, hogy a vitát ismerő, neve elhallgatását kérő személyek szerint minden érdemi kommunikáció megszakadt közöttük.
A nemzetközi gazdasági portál még Malin Rosengrenet, a Bluebay Asset Management portfóliómenedzserét is megszólaltatta, aki szerint
a központi bank hitelességének csorbulása jelenleg elfogadható ár lehet Orbán céljainak eléréséhez. A hitelesség ilyen mértékű gyengülése azonban évekre destabilizálja a valutát
– figyelmeztetett a pénzügyi szakember.
A lehetséges szembenállás látszatát erősítette az a tény is, hogy egy nappal később Matolcsy György és a kormányzat ismét összezörrent, miután a jegybankelnök egy héttel azelőtt a BÉT tőzsdei legek díjátadón elmondott beszédében különösen méltánytalannak találta, hogy a kormány irányából éppen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter felől érkeznek a támadások, aki korábban a jegybank alelnöke volt. A legutóbbi vita a jegybanktörvény módosítása kapcsán alakult ki.
Bod Péter Ákos: a pénztárcánkkal játszik Matolcsy György és Nagy Márton
A volt jegybankelnök szerint a magyarok a saját zsebükön érezhetik a jegybank elnöke és a nemzetgazdasági miniszter vitájának hatásait. A közgazdász szerint a személyeskedő üzengetések is hozzájárultak a forint gyengüléséhez, az árfolyam megközelítette a 400 forintot.Ezt a lehetőséget kihasználva
a Magyar Nemzeti Bank összegyűjtötte azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyek a leginkább negatív hatást gyakorolták jegybank működésére és ezzel a magyar gazdaság elmúlt két évére:
- Betéti kamatsapkák
- Hitelekre vonatkozó kamatstop
- Üzemanyagok és alapvető élelmiszerek elhúzódó ársapkája
- MNB diszkontkötvény vásárlásának korlátozása
- Egyes befektetési alapok portfóliószerkezetének szabályozása
- „Önkéntes” hitelkamat-plafon
- A BUBOR mint referenciakamat lecserélésének bizonytalanságokat erősítő felvetése
- Folyamatos kommunikációs nyomás a nagyobb kamatcsökkentések irányába
- Kamatdöntések idejére időzített negatív piacbefolyásoló kommunikáció
- Elmaradó egyeztetések a monetáris politikai kereteket is érintő pénzügy jogszabályváltoztatások esetében
- Inflációs célsávval kapcsolatos vita elindítása
További részletek