A kutatás során az MCC Feszt, a Campus és a Strand Fesztivál 15-39 év közötti résztvevőinek ízlését vették górcső alá, ugyanakkor a közleményben megjegyzik, hogy jövőre bővítik a vizsgált fesztiválok körét.
Az Ifjúságkutató Intézet becslései szerint a nagyobb, hazai, zenés fesztiválokon résztvevő magyarok száma meghaladhatja az egy millió főt. Ezt abból vezették le, hogy a három elemzett fesztiválon mintegy 300 ezren vettek részt. A 15-39 évesek 24 százaléka – mintegy 700 ezer fő – az év elején úgy nyilatkozott, hogy idén biztosan fesztiválozni fog legalább egy alkalommal. Az idősebb korosztály válaszadásaival, beleértve a fesztiválok közönsége közötti átfedéseket, ez mintegy 1 millió fesztiválozóra enged következtetni.
A megkérdezettek 64 százaléka városból érkezett, 68 százalékuknak pedig középfokú végzettsége van, és jellemzően 18-23 évesek.
Többnyire azok a fiatalok vettek részt az eseményeken, akiknek jobb az anyagi helyzetük: 50 százalékuk szerint be kell osztaniuk a pénzüket, de abból jól kijönnek, 30 százalékuk pedig gondok nélkül él.
A kutatás arra is kitért, hogy a résztvevő fiatalok nagy része sátorozik a rendezvény ideje alatt (42 százalék), de többen naponta ingáznak vagy csak egyetlen napra látogatnak ki (22-22 százalék). Jóval kevesebben szállnak meg hotelekben és panziókban (10 százalék) és még kevesebben szállnak meg rokonnál vagy ismerősnél (4 százalék).
Az Ifjúságkutató Intézet eredményei szerint a 15-39 évesek közel fele már volt az adott fesztiválon és jövőre is tervez menni. Nagyon nagy arányban a hangulat és az életérzés az, ami lojálissá teszi a fiatalokat az adott fesztiválhoz, 43 százalékuk pedig egynél több fesztiválra is kilátogatott idén.
A kutatás arra is kitér továbbá, hogy
- Többet költenek a résztvevők élvezeti cikkekre, mint étkezésre (előbbire átlagosan 15 ezer, utóbbira 10 ezer forintot),
- A pop a legkedveltebb zenei irányzat a fesztiválozók körében, melyet az EDM, a rap, a hiphop és a rock zene követ.
- A fiatalok alapvetően biztonságban érzik magukat a fesztiválokon, azonban a résztvevők fele szerint könnyebben lehet kábítószerhez hozzájutni.