„12 ezer kollégiumi férőhellyel épül Diákváros Budapesten!” – erről adott hírt Szentkirályi Alexandra a Facebook-oldalán. A bejelentés talán annyira nem is meglepő a brutálisan elszálló ingatlanárak mellett, a lakhatási válság ráadásul fokozottan kihat a magyar egyetemisták életére.

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője friss posztjában úgy fogalmazott, „a budapesti lakhatási válság leginkább azoknak a fiataloknak, diákoknak okoz gondot, akik az egyetemi évek alatt nem jutnak kollégiumhoz”.

A kormánypártok volt főpolgármester-jelöltje arra is kitért, 

interpretálása szerint „a budapesti Fidesz-frakció javaslatával egybecsengően” döntött a kormány a Diákváros megépítéséről.

A kormány szerint a felsőoktatás rendben van, de a kollégiumoknál van még tennivaló

Az egykori kormányszóvivő bejelentését Hankó Balázs miniszter is megerősítette az MTI-nek. Szavai szerint a kormány elkötelezett a kollégiumi férőhelyek bővítése és fejlesztése mellett. A kulturális és innovációs miniszter hétfőn azt közölte, hogy

a magyar fiatalok alapvetően elégedettek a felsőoktatás infrastruktúrájával, de visszajelzéseik alapján a kollégiumokkal kapcsolatban van még tennivaló. 

Készek vagyunk arra, hogy a megújult felsőoktatás következő nagy lépése a kollégiumi férőhelyek bővítése és minőségének fejlesztése legyen – jelentette ki a miniszter.

Több éves elképzelést poroltak most le

Ahogy arról beszámoltunk, már 2022-ben kiderült, hogy sok egyetemista a kínai Fudan Egyetem budapesti campusa helyett az eredeti terv, a Diákváros felépítését szeretné a város déli végén, ugyanis e nélkül túl sokan kényszerülnek közülük kollégium helyett lakás vagy szoba bérlésére, ami iszonyúan drága. A kollégiumépítési projekt ötlete eredetileg az ellenzék narratíváját képezte.

Az Aktív Fiatalok nevű kutatócsoport felmérése alapján beszédes adat, hogy a magyar egyetemisták 41 százaléka a szüleinél lakott, és csak 24 százalékuk volt kollégista. A többiek pedig egyedül vagy barátokkal együtt laktak ekkoriban. 

Rettentően nagy bajban vannak a diákok

A magyar egyetemisták felének vannak anyagi problémái, és a többségük 100 ezer forint kiadást saját erőből képtelen lenne kifizetni, derült ki az Eurostudent még februárban kijött gyorsjelentéséből. A hallgatók lakhatási és életkörülményei jelentős részt emésztenek fel büdzséjükből. Részletek cikkünkben.