Oroszország ukrajnai háborúja miatt emberek tízezrei veszítették el a végtagjaikat, ami örökre megváltoztatta az életüket. A Sky News amerikai tudósítója olyan katonákkal találkozott, akik megjárták a poklot, és elmesélik, hogyan sikerült felépülniük.
Az aknavető pont a 30 éves ukrán katona, Gosha mellett robbant fel: ha barátja, Vasian nem kiáltott volna, Gosha nem fordul meg, és az aknavető az arcába robban, így a karját találta el.
A katona elmondása szerint a tavaly májusi robbanás után egyből az érszorítójáért nyúlt, barátjának adta, hogy szorítsa meg, majd elájult. Amikor magához tért, megkérte Vasiant, hogy végezzen vele, de barátja nem volt hajlandó teljesíteni a kérését.
Vlagyimir Putyin tavalyi inváziója óta legalább 25 000 ukrán vesztette el végtagjait, de mivel a pontos adatokat nehéz ellenőrizni, sokkal több sérült lehet.
A megcsonkított orosz katonák száma ugyan nem ismert, de feltételezhetően szintén jelentős.
Gosha a 39. ukrán katona, aki a Washington mellett található Orvosi Ortopédiai Központba érkezett: azon a napon adott interjút, amikor először felszerelték prototípus protéziskarját, ezzel pedig elkezdődik a többhetes rehabilitáció és terápia a klinikán.
Mit tehetnek a harcmezőn?
A harctéri elsősegélynyújtó pántok, az úgynevezett tourniquetek, amelyeket arra terveztek, hogy a vérzés elállítása érdekében közvetlenül a seb fölött rögzítsék a végtagot, gyakran túl magasra vannak felszerelve, és túl sokáig maradnak rajta. A vérzést ugyan elállítják, de a végtag sejtjei közben elpusztulnak.
Ennek következményeképp végül az egész kart vagy lábat el kell távolítani, nem pedig csak egy részét, ráadásul ezt a folyamatot rémisztően rossz körülmények között végzik.
Gosha a Mariupol Azovstal acélművéért vívott csatában sebesült meg: a két hónapos ostrom 2022. május 17-én ért véget az utolsó megmaradt ukrán katonák megadásával. Gosha is köztük volt, így őt is orosz őrizetbe vették.
Az ukrán Azov-zászlóalj egységei a hatalmas üzem egy kis részében szorultak sarokba, ahol a katonák egy földalatti helyiségben aludtak, amely egyben a harctéri klinika is volt.
Az emberek egymás mellett feküdtek. Ugyanabban a szobában, ahol mi feküdtünk, amputálták a karokat és operáltak. Levágták valakinek a karját. Mindenki ezt nézte. A padlón egy zsák volt tele karokkal és lábakkal
– emlékszik vissza Gosha, akit végül egy fogolycsere során engedtek szabadon. Elmondta, hogy az ukránok csupán szerencsés töredéke jut el az említett washingtoni klinikára, jótékonysági szervezetek segítségével.
Elkerülhetetlen a PTSD
Szintén az amerikai klinikára érkezett Ilia Mykhalchuk a legmodernebb szénszálas kar végső felszerelésére.
Ilia egyik karját lerobbantották, a másikat pedig srapnelekkel borították be, miután egy páncéltörő rakéta eltalálta a járművét a háború másik meghatározó csatájában, Bahmut városában. A 36 éves férfit ezután elfogta az oroszok hírhedt Wagner-csoportja:
Kigúnyolták, miután levágták mindkét karját. Látott kínzásokat, embereket, akiket felgyújtottak és levágták az ujjaikat. Elképzelhetetlenül súlyos poszttraumás stressz szindrómája van
– mondta Mike, a klinika társalapítója Iliáról.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Indamedia Csoport
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!