„A válságkezelés képessége nélkül nem lesz biztonságban Európa” – áll az Európai Bizottság 2025 márciusában közzétett jelentésében, amelyben a tagállamokat arra szólítják fel, hogy minimum 72 órás működőképességre készüljenek fel infrastruktúráikban, beleértve az energiaellátást is. Az ajánlás nem légből kapott: az európai energiapiacot egyre gyakrabban fenyegetik hálózati túlterhelések,ellátási problémák és geopolitikai instabilitás – írja közleményében a Wagner Solar Hungária Kft. Házi Ádám, a cég szakértője szerint az energetikai önellátás már nemcsak környezetvédelmi, hanem biztonsági szempont is:
„Sokan azt gondolják, ha van napelemes rendszerük, akkor áramszünet esetén is lesz áram. A valóságban azonban – megfelelő inverter, energiatároló és kiépítés nélkül – ezek a rendszerek automatikusan lekapcsolnak a hálózatról.”
Milyen fogyasztókat kell ellátni áramszünet idején?
A cél nem a teljes háztartás zavartalan működtetése, hanem a létfontosságú és kényelmi szint fenntartása. Tehát olyan eszközökkel számolunk, amelyek a napi élethez alapvetően szükségesek:
- LED világítás (8–10 lámpa) 5 óra 10 W/lámpa 0,5 kWh
- Hűtőszekrény 24 óra ~100 W ciklikus 1,2 kWh
- Gázkazán vezérlés + szivattyú 12 óra 80 W 1,0 kWh
- Router, modem 24 óra 10 W 0,24 kWh
- Laptop / TV 4 óra 60 W 0,24 kWh
- Mosógép (1 ciklus naponta) 1 óra 500 W 0,5 kWh
- Egyéb kisfogyasztók (pl. telefon, rádió) – – 0,3 kWh
- Összesen ~4,0 kWh
Ez a lista egy reális, takarékos használati profilt tükröz, amellyel egy háztartás működőképes maradhat 72 órán keresztül, anélkül, hogy túlzott komfortcsökkenés következne be. Ez átlagosan 4 kWh napi fogyasztást jelent, vagyis három napra 12 kWh-t, ha számolunk egy 20 százalékos biztonsági tartalékkal, akkor 14,4 kWh bruttó/névleges kapacitású akkumulátorra van szükség.
Milyen megoldások vannak 72 órás áramszünet esetére?
- Aggregátor – gyors, de részleges megoldás
Egy benzines aggregátor néhány fogyasztót képes ellátni, viszont ezzel csak pár db. aljzatot kapunk, ahova bedughatjuk a kívánt fogyasztókat, például telefontöltőt. A beépített eszközöket, mint például a világítás vagy a fűtés vezérlés, nem, vagy csak sokkal nehezebben tudjuk rákötni, és egy aggregátor csak kültérre helyezhető a kipufogógáz miatt.
„Vészhelyzetre jó, de hosszú távú megoldásnak nem javasoljuk. Az épület villamoshálózatára rákötni tilos, le kell választani a fogyasztókat, amit üzemeltetnénk aggregátorról. Kényelmetlen, hangos, és nem automatizálható” – teszi hozzá Házi Ádám.
- Akkumulátor + inverter – hálózatról tölthető, költséghatékony megoldás
Ez a rendszer napelem nélkül is működik, az akkumulátor hálózatról töltődik fel, és áramszünet esetén automatikusan átkapcsol a tartalék ellátásra.
- Akkumulátor inverterrel és napelemmel – a teljes önellátás felé
Ha nem csak áramszünet ellen, hanem hosszú távú energiamegtakarításban is gondolkozunk, akkor a napelemmel kiegészített rendszer a legjobb választás. Amennyiben az áramszünet idején napos idő van, akkor a napelemek tudnak segíteni az akkumulátor töltésében.
Nézzünk egy példa kalkulációt:
- 14 db 425 Wp napelem (6 kWp)
- 5 kW inverter + 14,4 kWh akkumulátor
- EPS (vészhelyzeti) áramellátás
- Engedélyeztetéssel, telepítéssel együtt a teljes rendszer ára körülbelül 4,4 millió Ft
„Ez már egy teljes értékű szigetüzemre alkalmas rendszer, amely a napelemből újratölti az akkumulátort is – akár napi szinten. Ennek nagy előnye, hogy ha süt a nap, akkor az akkumulátorok folyamatosan újratöltődnek, így tavasztól őszig nem lesz gond az energiaellátással, tette hozzá a Wagner Solar szakértője.
Kombinált megoldás: akkumulátornapelemmel és inverterrel + aggregátor
Ha valaki fokozatosan szeretne beruházni, akkor lehetőség van először egy akkumulátoros rendszert kialakítani, amit szükség esetén aggregátorral egészítenek ki. Így az akkumulátor tartósan borult időben is tölthető.
Sokan meglepődnek, hogy a meglévő napelemes rendszerük áramszünet idején használhatatlan.
A legtöbb esetben:
- Új inverter szükséges (hibrid vagy EPS funkciós)
- Akkumulátor csatlakoztatása
- Engedélyeztetés, rendszerbővítés
„Ha a meglévő inverter nem hibrid, vagy hibrid, de nem alkalmas vészeseti áramellátásra (BackUp), akkor egy teljes invertercsere is szükséges. De ha már erre alkalmas inverter van, akkor sokkal könnyebb dolgunk van – csak akkumulátor és EPS modul kell” – figyelmeztet a szakértő.
Szerencsés helyzetben vannak azok, akik 5000 fő alatti településen élnek, hiszen jelenleg ők akár 50 százalék kedvezménnyel valósíthatják meg a fenti beruházást a Vidéki Otthonfelújítási Program keretein belül. Sőt a pályázat alkalmas meglévő rendszer módosítására, bővítésére is. Ez pedig már nemcsak jövőkép, hanem aktuális lehetőség is.
Rendkívüli válságra készül az EU, minden tagállamtól ezt várják
Egy 72 órás túlélőkészlet kidolgozását várja a blokk országaitól Brüsszel. Ezen túl a polgári-katonai együttműködés javítását is szorgalmazza az Európai Bizottság: ehhez egy uniós válságkoordinációs központot is létre fognak hozni. Itt vannak a részletek >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Forradalmi magyar találmány, ami 30 százalékkal meghosszabbíthatja az állatok életét

Utolérte a Revolutot a jegybank

Hálapénz helyett jöhet az adomány a kórházaknak

Komoly változás jön az MVM számlázásában: nagy tárhelyet kér a szolgáltató

Amíg a világ a Trump-vámoktól borzong, Moszkva baljós egyezményt kötött

Döbbenetes nyomon a német titkosszolgálat: oroszok állnak az iszlamista terrortámadások mögött?

Izrael kontra USA: Orbán zsidó barátja se tudta meglágyítani Trump szívét

Cseh kormányfő: oroszok támadtak katonáinkra, vagy mégsem?

Ki nem találná, mit tervez a magyar vállalkozásokkal az iparkamara és az SZTFH
