A Nemzetgazdasági Minisztérium a következő két hétben egy versenyképességi javaslatcsomagot fog letenni az asztalra – jelentette be Nagy Márton. A gazdaság fejlesztése ugyanakkor valójában önökön, vállalkozókon, illetve a lakosságon múlik – szólította meg az MKIK gazdasági évnyitójának hallgatóságát a nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: amivel segítséget tudnak nyújtani, abban segítenek. A miniszter az idei év előtt álló fő feladatokat 5 pontban foglalta össze. Szavai szerint el kell érni
- a fogyasztás helyreállítását,
- belgazdaság újraindítását,
- a magas exportaktivitás fenntartását,
- növelni kell a munkaerőpiac aktivitását és
- helyre kell állítani a hitelpiacot.
Az óvatosságot bizalommal lehet mérsékelni
Nagy Márton visszaidézte Parragh László szavait, érezhető az óvatossági motívum, a válság után a lakosság lassítja fogyasztását, a vállalatok a beruházásaikat. A miniszter úgy vélekedett, hogy 2026-ra érhetünk vissza a Covid és az energiaválság előtti gazdasági mutatók szintjére – ez alól a jegybank irányadó kamata lehet majd kivétel. Nagy szerint a Covid idején a monetáris és fiskális politika is ösztönzőleg hatott, az energiaválságban a fiskális politika továbbra is ösztönzőleg hatott, ám a monetáris politika pedig restriktív volt. A válságkezelésben a célok jó része teljesült: az ikerdeficitet ledolgoztunk, az inflációt letörtük, a munkahelyeket megvédtük, újra növekedési pályán vagyunk. A gazdasági növekedést nem sikerült megvédeni, az ország 0,8 százalékos GDP-visszaesést produkált tavaly, nem tudtuk elkerülni a recessziót de bele sem merek gondolni abba, hogy ha tartjuk a 3,9 százalékos hiányt, mi történt volna – mondta a miniszter. Ma az ikerdeficit probléma nem fenyeget minket, nagyon messze vagyunk ettől a vonaltól.
Az infláció 18 hónap alatt futott fel és 12 hónap alatt esett össze a 3,8 százalékos szintre, de az élelmiszer infláció 3,6 százalék és nagyon fontos, hogy az ipari termelői árindex -6,8 százalék, tehát erős deflációt mutat, ami azt jelenti hogy csökkennek a termelési költségek.
Kell új munkaerő – a reálbér hívószó lehet
A munkanélküliség 4 százalék körül van, de ez egy jó hír – akármennyire is borzalmas először hallani –, mert ez most azért emelkedik, mert az eddigi inaktívak térnek vissza a piacra és kezdenek el munkát keresni – jelezte a miniszter. Az országnak félmillió új munkásra van szüksége – 300 ezret az inaktív rétegek visszahozatala és az átképzés hozhat, de a fiatalokat is várják. A miniszter ígérete szerint a GINOP programokat fognak használni arra, hogy támogassák a munkaerőkínálat bővítését.
A reálbérek újra emelkednek, a mostani rekord, 10 százalék feletti mérték ugyanakkor nem tartható, az év egész így 5 százalék körüli reálbér emelkedéssel lehet számolni a tavalyi mínusz után.
Ezért kulcskérdés a fogyasztás
A fogyasztás helyreállítása kapcsán nem arról beszélünk, hogy fogyasztást végtelenség kell ösztönözni - ez a mondatok kifordítása. A 2020 januári szinten vagyunk fogyasztásban, ezért a belgazdaságot helyre kell állítani, hiszen az alapvetően meghatározza a beruházásokat. A belgazdaság kapcsán nincs mód túl sok jóról beszámolni. A magas exportaktivitást fenn kell tartani – most a jelek lassulásról szólnak –, a munkaerő piaci aktivitást növelni kell és a piacokat is helyre kell állítani – összegzett a nemzetgazdasági miniszter.
Kapcsolódó
Miközben a kormány az elektromobilitást a jövő gazdasága szempontjából kiemelten fontosnak tartja, Németországban tavaly egyik napról a másikra lehúzták az elektromos autók támogatását, ami miatt egyből befékezett a kereslet és a gyártás is. Ez is oka lehet annak, hogy tavaly decemberben mind a jármű-, mind pedig az akkumulátorexport negatív tartományba került. Nagy Márton szerint összeurópai program segítheti a kontinenst abban, hogy ezen a területen se emelkedjen a versenyhátránya.
Hitelfordulat és hitelfordítás
Nagy Márton szerint a hitelezésben pozitív fordulat látszik, a hitelezés gyorsabban épülhet fel a válságból. Ezt a kormány mind vállalati, mind lakossági oldalon segíti – támogatott hitelezéssel, kamatstopokkal, vagy a cégeknél a felár nélküli hitelezéssel. Ugyanakkor, ha azt kérdezzük a cégektől, miből fognak beruházni, akkor a nagy részük a saját tőkét jelöli meg Ennek oka egyrészt a magas kamat és komoly saját forrás. Ugyanakkor – jelezte a miniszter – a Növekedési Hitelprogram (NHP) indulásakor is döntően likviditási célra vették fel a cégek a támogatott hiteleket, a Baross Gábor hitelprogram 40 százalékos beruházási rátája magasabb az NHP indulási adatainál. A Széchenyi Kártya esetében ugyan 20 százalék a beruházás, de a kkv-k esetében számos beruházás forgóeszköz-finanszírozás keretében valósul meg – emlékeztetett a miniszter. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: a Baross Gábor hitelprogram folytatásában csak beruházási hitelre lehet majd támogatott kölcsönt felvenni.
Nem csak az adósságot, a cégek adminisztrációs terheit is csökkenti a kormány
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Varga Mihály: Megjelentek a recessziós kockázatok

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Ennél olcsóbb már nemigen lesz a tankolás, hiába zuhant mélypontra a dollár

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van-e eladni a saját lakását

Anyák szja-mentessége: a kormány adott ajándékot meg nem is

Rengetegen vezettek ittasan a húsvéti hosszú hétvégén

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió
Az IMF prognózisa szerint a fejlett gazdaságok közül kizárólag az osztrák kerülhet recesszióba idén.
Kegyetlen trumpi megtorlás: 3521 százalékos vám jöhet

Varga Mihály: Megjelentek a recessziós kockázatok
A jegybank új vezetése elkötelezett az árstabilitás elérése mellett.
Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa
Nem sok jóra lehet számítani Németországban

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot
A legesélyesebb öt jelölt között tartják számon a fogadóirodák.
Szombaton a zenebonát is korlátozhatják, gyászba borul Magyarország

Amerika döntésre jutott: szétverné a Google birodalmat
Az amerikai igazságügyi minisztérium egy bírót arra szólított fel a Google ellen folyó trösztellenes perben, hogy a Chrome böngészővel kezdje.
Újabb európai országot támadnak az oroszok

Nagy baj lesz a nyugdíjasokkal, egyre nő a szakadék
Nő a jövedelmi távolság az aktív- és az időskorúak között.

Ha nyaralást tervez, most csuda jól járhat: remek hírt közölt az Airbnb
Teljes átláthatóságot biztosít az Airbnb az utazók érdekében, eljött a Kánaán.
Beindul a vérbiznisz, az ukrán óriás Erdélyre kacsintott

Ennél olcsóbb már nemigen lesz a tankolás, hiába zuhant mélypontra a dollár
A finomított termékek jegyzésára 2021 óta nem látott szintre zuhant áprilisban. Mégsem valószínű, hogy tovább csökkenjenek a hazai üzemanyagárak.
FRISS HÍREK
-
23:21
Beindul a vérbiznisz, az ukrán óriás Erdélyre kacsintott
-
22:41
Amerika döntésre jutott: szétverné a Google birodalmat
-
22:30
Manchester kék felébe érkeznek a milliók, de a Fradi sem panaszkodhat
-
22:02
Nyakunkon az érettségi, a tudás mellett fontos a mentális felkészülés is
-
21:31
Átverhette ügyfeleit az Uber, jöhet a büntetés
-
21:10
Vibrátor is került a bakonyi illegális mocsokba
-
20:26
Ha nyaralást tervez, most csuda jól járhat: remek hírt közölt az Airbnb
-
20:12
Magyar csúcsot hozott a húsvét, sikerről számolt be a minisztérium
-
20:00
Szinte semmi nem épült: folytatódik a budapesti irodapiac vesszőfutása
-
19:55
Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja