A Nemzetgazdasági Minisztérium a következő két hétben egy versenyképességi javaslatcsomagot fog letenni az asztalra – jelentette be Nagy Márton. A gazdaság fejlesztése ugyanakkor valójában önökön, vállalkozókon, illetve a lakosságon múlik – szólította meg az MKIK gazdasági évnyitójának hallgatóságát a nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: amivel segítséget tudnak nyújtani, abban segítenek. A miniszter az idei év előtt álló fő feladatokat 5 pontban foglalta össze. Szavai szerint el kell érni
- a fogyasztás helyreállítását,
- belgazdaság újraindítását,
- a magas exportaktivitás fenntartását,
- növelni kell a munkaerőpiac aktivitását és
- helyre kell állítani a hitelpiacot.
Az óvatosságot bizalommal lehet mérsékelni
Nagy Márton visszaidézte Parragh László szavait, érezhető az óvatossági motívum, a válság után a lakosság lassítja fogyasztását, a vállalatok a beruházásaikat. A miniszter úgy vélekedett, hogy 2026-ra érhetünk vissza a Covid és az energiaválság előtti gazdasági mutatók szintjére – ez alól a jegybank irányadó kamata lehet majd kivétel. Nagy szerint a Covid idején a monetáris és fiskális politika is ösztönzőleg hatott, az energiaválságban a fiskális politika továbbra is ösztönzőleg hatott, ám a monetáris politika pedig restriktív volt. A válságkezelésben a célok jó része teljesült: az ikerdeficitet ledolgoztunk, az inflációt letörtük, a munkahelyeket megvédtük, újra növekedési pályán vagyunk. A gazdasági növekedést nem sikerült megvédeni, az ország 0,8 százalékos GDP-visszaesést produkált tavaly, nem tudtuk elkerülni a recessziót de bele sem merek gondolni abba, hogy ha tartjuk a 3,9 százalékos hiányt, mi történt volna – mondta a miniszter. Ma az ikerdeficit probléma nem fenyeget minket, nagyon messze vagyunk ettől a vonaltól.
Az infláció 18 hónap alatt futott fel és 12 hónap alatt esett össze a 3,8 százalékos szintre, de az élelmiszer infláció 3,6 százalék és nagyon fontos, hogy az ipari termelői árindex -6,8 százalék, tehát erős deflációt mutat, ami azt jelenti hogy csökkennek a termelési költségek.
Kell új munkaerő – a reálbér hívószó lehet
A munkanélküliség 4 százalék körül van, de ez egy jó hír – akármennyire is borzalmas először hallani –, mert ez most azért emelkedik, mert az eddigi inaktívak térnek vissza a piacra és kezdenek el munkát keresni – jelezte a miniszter. Az országnak félmillió új munkásra van szüksége – 300 ezret az inaktív rétegek visszahozatala és az átképzés hozhat, de a fiatalokat is várják. A miniszter ígérete szerint a GINOP programokat fognak használni arra, hogy támogassák a munkaerőkínálat bővítését.
A reálbérek újra emelkednek, a mostani rekord, 10 százalék feletti mérték ugyanakkor nem tartható, az év egész így 5 százalék körüli reálbér emelkedéssel lehet számolni a tavalyi mínusz után.
Ezért kulcskérdés a fogyasztás
A fogyasztás helyreállítása kapcsán nem arról beszélünk, hogy fogyasztást végtelenség kell ösztönözni - ez a mondatok kifordítása. A 2020 januári szinten vagyunk fogyasztásban, ezért a belgazdaságot helyre kell állítani, hiszen az alapvetően meghatározza a beruházásokat. A belgazdaság kapcsán nincs mód túl sok jóról beszámolni. A magas exportaktivitást fenn kell tartani – most a jelek lassulásról szólnak –, a munkaerő piaci aktivitást növelni kell és a piacokat is helyre kell állítani – összegzett a nemzetgazdasági miniszter.
Kapcsolódó
Miközben a kormány az elektromobilitást a jövő gazdasága szempontjából kiemelten fontosnak tartja, Németországban tavaly egyik napról a másikra lehúzták az elektromos autók támogatását, ami miatt egyből befékezett a kereslet és a gyártás is. Ez is oka lehet annak, hogy tavaly decemberben mind a jármű-, mind pedig az akkumulátorexport negatív tartományba került. Nagy Márton szerint összeurópai program segítheti a kontinenst abban, hogy ezen a területen se emelkedjen a versenyhátránya.
Hitelfordulat és hitelfordítás
Nagy Márton szerint a hitelezésben pozitív fordulat látszik, a hitelezés gyorsabban épülhet fel a válságból. Ezt a kormány mind vállalati, mind lakossági oldalon segíti – támogatott hitelezéssel, kamatstopokkal, vagy a cégeknél a felár nélküli hitelezéssel. Ugyanakkor, ha azt kérdezzük a cégektől, miből fognak beruházni, akkor a nagy részük a saját tőkét jelöli meg Ennek oka egyrészt a magas kamat és komoly saját forrás. Ugyanakkor – jelezte a miniszter – a Növekedési Hitelprogram (NHP) indulásakor is döntően likviditási célra vették fel a cégek a támogatott hiteleket, a Baross Gábor hitelprogram 40 százalékos beruházási rátája magasabb az NHP indulási adatainál. A Széchenyi Kártya esetében ugyan 20 százalék a beruházás, de a kkv-k esetében számos beruházás forgóeszköz-finanszírozás keretében valósul meg – emlékeztetett a miniszter. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: a Baross Gábor hitelprogram folytatásában csak beruházási hitelre lehet majd támogatott kölcsönt felvenni.
Nem csak az adósságot, a cégek adminisztrációs terheit is csökkenti a kormány
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Csődvédelembe menekült a kínai akkugyártók legnagyobb európai vetélytársa
Riadót fújtak Európában, nyakunkon az újabb válság
Vlagyimir Putyin bejelentette a csodafegyvert: ott támadnak vele, ahol akarnak és nincs ellenfele
Lesz dolga Trumpéknak: törik-zúzzák magukat az emberek
Hatalmas a készültség! Csecsemőrablás miatt riasztották a rendőröket
Megszólalt a pimasz magyar palack forgalmazója, erre a MOHU sem számított
Milliókat érintő változás jön az egészségügyben
Megszűnt működni a PayPal világszerte
Vége a forradalomnak? Komoly veszteséget termelt az elektromos autós óriás
KRACH: Itt egy tökéletes bankpánik forgatókönyve!
Nagyhatású bankválságokról beszélgettünk, azok forgatókönyvéről, reálgazdasági hatásáról. Egy kattintásnyira ECONOMX podcast!
Riadót fújtak Európában, nyakunkon az újabb válság
Az EKB szerint komoly aggodalmak merülnek fel az európai államok adósságának fenntarthatóságával kapcsolatban.
Elkeserítő adatok érkeztek az államháztartásról, évek óta nem fordult elő hasonló
Drágulási körkép: a magyar, a lengyel vagy a román infláció drámaibb?
Milliókat érintő változás jön az egészségügyben
Elszabotálnánk az elfogatóparancsot? „Nem Magyarország lesz az, amelyik csapdát állít majd nekik”
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Yoav Gallant volt védelmi miniszter ellen.
Kevés az esély az izraeli és a Hamász vezetők elfogatására
Új orosz világrend? Felosztaná Ukrajnát Putyin titkos terve, még a magyar határokat is átrajzolhatja
Vlagyimir Putyin bejelentette a csodafegyvert: ott támadnak vele, ahol akarnak és nincs ellenfele
Új hiperszonikus rakétát tesztelt harci körülmények között az orosz hadsereg. Legutóbb Ukrajnára is már ezzel csaptak le.
Miután a világ összerezzent, Putyin cáfol: ez nem olyan rakéta volt
Végleg eldőlt: a kormány eltörli a különleges gazdasági övezeteket
Csődvédelembe menekült a kínai akkugyártók legnagyobb európai vetélytársa
5,8 milliárd dollár adósság mellett, mindössze 30 millió dollár készpénz maradt.
Megszűnt működni a PayPal világszerte
Az elektronikus fizetésre szakosodott vállalat számos szolgáltatása egy időre beadta az unalmast. De érkezett jó hír is.
FRISS HÍREK
-
00:45
Csődvédelembe menekült a kínai akkugyártók legnagyobb európai vetélytársa
-
22:12
Lesz dolga Trumpéknak: törik-zúzzák magukat az emberek
-
21:48
A művészet mindent pénzt megér? – 6,2 millió dollárt fizettek egy banánért
-
21:34
Rekorderedményt ért el a Xiaomi
-
21:22
Hiába nyitott egy csomó új üzletet a Starbucks, mégis leépít
-
21:02
Már a Trump-stratégiáról egyeztettek a külügyminiszterek
-
20:47
Vlagyimir Putyin bejelentette a csodafegyvert: ott támadnak vele, ahol akarnak és nincs ellenfele
-
20:36
A magyar Indoteket kivásárolták Spanyolországban
-
20:22
Oroszlánnal és medvékkel köszönte meg az észak-koreai katonákat Putyin
-
20:10
Törvényt módosít a kormány: a postás minden mozdulatunkat felveheti kamerával