A Raiffeisent januárban kereste meg az amerikai pénzügyminisztérium szankciók végrehajtásáért felelős hivatala (Office of Foreign Assets Control, OFAC) azzal, hogy „tisztázza az Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos közelmúltbeli pénzforgalmi ügyleteit és az azokhoz kapcsolódó tevékenységét”.
A Reuters szerint az orosz pénzügyi rendszerhez erős szálakkal kötődő bank igen fontos a nyugati szankciók sorával sújtott orosz gazdaság számára. Erre utal, hogy az RBI egyike annak a két külföldi pénzintézetnek, amely szerepel az orosz jegybank 13 "rendszerszinten kiemelt jelentőségű hitelintézetet" tartalmazó listáján.
A Raiffeisen együttműködik
A bank közölte, teljes mértékben együttműködik az OFAC-vel, valamint úgy tudja, hogy a hatóság érdeklődését nem egyetlen konkrét ügylet vagy tranzakció keltette fel. Hozzáfűzték, hogy a pénzintézet szabályzattal rendelkezik a szankciók betartásának biztosítására.
Sok külfödi bankkal ellentétben a Raifeissen – és néhány további európai bank – nem vonult ki Oroszországból az Ukrajna elleni háború kezdete óta.
A nyilvános nyomás ellenére még mindig több mint 550 nemzetközi cég van jelen Oroszországban
A szankcióink önmagukban nem kötelezik a vállalatokat arra, hogy elhagyják Oroszországot, sokan maguktól döntöttek úgy, hogy elmennek.A bankcsoport tavaly mintegy 3,8 milliárd eurós (1458 milliárd forint) nettó nyereséget könyvelhetett el, ami nagyrészt az oroszországi üzletág kétmilliárd eurót meghaladó nyereségének köszönhető. Eközben orosz ügyfelek több mint 20 milliárd eurót helyeztek el a banknál.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!