Felkerült a kormány honlapjára a Pénzügyminisztérium előterjesztésében az egyes adótörvények módosításáról szóló jogszabálytervezet. E szerint:
- a családi adókedvezmény összegei emelkednek,
- az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők költséghányada változik,
- új adózási lehetőségek jelennek meg a fizetővendéglátó tevékenységet folytatók számára,
- és módosulnak a műemlékingatlanok adómentességére vonatkozó szabályok,
- átírják az extraprofitadó szabályait,
- változtatnak a NAV hatáskörén és a vámügyi eljárásokon,
- új szabályokat vezetnek be a fenntarthatósági jelentések
- és könyvvizsgálatok terén.
Az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők adózásánál a jövedelem kiszámításánál a bevételekből levonható költséghányad az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők számára különböző mértékben változik, attól függően, hogy milyen tevékenységet folytatnak
Kapcsolódó
- írja a Portfolio.
A fizetővendéglátó tevékenységet folytatók számára létrejönne egy új adózási lehetőség, amely szerint legfeljebb három ingatlan esetén tételes átalányadózást választhatnak, amennyiben ezek az ingatlanok a magánszálláshelyek körébe tartoznak.
A műemlékingatlanok adómentességével kapcsolatos új szabályozás szerint a kulturális örökség védelméért felelős miniszter rendeletben állapítja meg a műemlék ingatlanok értékesítéséből származó jövedelem adómentességét.
A tervezet szerint hatályát veszti az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendelet 15. §-a. Ennek még hatályos rendelkezései alapján a pénzügyi tranzakciós illeték alapja a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény útján kezdeményezett készpénzbefizetések esetén az 50 ezer forintot meghaladó összeg volt.
Az új tervezet szerint ez a szabályozás változik, és
a készpénzbefizetések esetén a Posta Elszámoló Központot működtető intézménynél kezdeményezett befizetés 20 ezer forintot meghaladó összegére vonatkozik.
Hatályát veszti a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény egyes rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról szóló 182/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet is, aminek értelmében speciális szabályok érvényesültek a veszélyhelyzet ideje alatt, különös figyelemmel az Ukrajna területén zajló fegyveres konfliktusra és annak következményeire. Anno a rendelet a foglalkoztatásra vonatkozó egyes feltételeket is módosította, például a munkaerőpiacra lépés definícióját, és különféle kedvezményeket is biztosított a munkavállalók számára.
A NAV szervezetét érintő változások főként a jogorvoslati eljárások, a fizetési kedvezmények, valamint a hatósági és rendészeti feladatok területén hoznának új szabályokat.
Az egyik fontos módosítás az lenne, hogy
a Fellebbviteli Igazgatóság helyett bizonyos nagyobb összegű, 1 milliárd forintot meghaladó fizetési kedvezmények esetében a Központi Irányítás járna el felettes szervként. Ezzel a nagy összegű fizetési kedvezmények elbírálása közvetlenül a központi hatóságok kezébe kerülhetne.
Ezen felül a NAV új feladatokat kaphatna
- a közúti áruszállítás ellenőrzése és a fémkereskedelem területén,
- továbbá az Unió területére belépő vagy onnan kilépő készpénz ellenőrzésével kapcsolatos hatósági feladatok ellátása is a NAV feladatkörébe tartozna;
- a NAV nyomozó hatósága hatáskörébe tartozó bűncselekmények esetében a pénzügyőrök szorosabb együttműködésben járnának el, beleértve a magánlakások átvizsgálásánál történő keresőkutyák alkalmazását is.
Az általános forgalmi adó (áfa) biztosítási kötelezettsége alól mentesülhetnek azok a vállalkozások, amelyek megfelelnek bizonyos feltételeknek, például nincs tartozásuk a vámhatóság felé és nem állnak felszámolás alatt.
Az uniós irányelveknek való megfelelés érdekében a törvény módosítja
- a méretkritériumokat a mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozások esetében,
- valamint növeli az egyes pénzügyi határértékeket, például a mérlegfőösszeg és az árbevétel felső határait.
A jövedéki adóról szóló törvény módosításai többek között az üzemanyagokra és a mezőgazdasági termelők által felhasznált gázolajra vonatkoznak. Pontosították az üzemanyag és más energiatermékek fogalmát, beleértve az olyan új típusú üzemanyagokat, mint a HVO, amely növényi vagy állati olajból készül.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!