Az ország nagyjából 2200 gyógyszertárában szembesültek az elmúlt hetekben azzal, hogy kiesett az egyik jelentős és elvileg biztosnak számító bevételük: az állami gyógyszertámogatás.
Ugye úgy működik a rendszer, hogy van a gyógyszernek a valódi ára, és van a térítési díj, amit ezért, ha tb-támogatott szerről van szó, a beteg kifizet. A térítési díj és a tényleges ár közötti különbözetet mi, patikák hitelezzük meg, majd azt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől kapjuk meg, ez az úgynevezett gyógyszertámogatás. De november vége óta egy fillért sem utaltak
- mondta a 444.hu-nak egy észak-alföldi kistelepülés apró gyógyszertárának vezetője.
Kapcsolódó
A lap összeállításából kiderül, hogy
a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) hetek óta nem fizet a gyógyszertáraknak a tb-támogatott gyógyszerek után, már két dekádnyi pénzzel, egyes patikáknak ennél is többel tartozik az állam.
A NEAK ráadásul nem is jelezte előzetesen a csúszást, és a gyógyszertárakat még most sem tájékoztatta arról, hogy mikor állhat helyre a rend.
A kisebb patikáknak a „gyógyszertámogatás” (a gyakorlatban hitel) a bevételük felét is adhatja, enélkül az ellehetetlenülés szélére sodródhatnak, már nem tudnak vagy mernek drágább szereket rendelni, mert vagy félnek attól, hogy idén már nem kapják meg az ellenértéket, vagy nincs már rá pénzük. Egy fővárosi patikus azt mondja, több mint tíz éve van a szakmában, ez a kifizetés minden helyzetben egy héten belül megtörtént.
A NEAK tájékoztatása szerint a
decemberben esedékes, valamint a patikák 3 százalékát érintő novemberi elmaradás utalásához szükséges fedezet biztosításához kormánydöntés szükséges, amely jelenleg is folyamatban van.
Hogy mit jelent a folyamatban lévő kormánydöntés, illetve hogy miért van rá szükség, az nem derült ki. A NEAK a tájékoztatásban azt is írta, hogy „külön figyelmet fordít” a kamarával egyeztetve a kis-, illetve hátrányos helyzetű településeken lévő gyógyszertárakra.
A lap felidézte, hogy a Pénzügyminisztérium havi részletes államháztartási beszámolói alapján
a 2024-es gyógyszertámogatásokra 500,329 milliárd forintot szántak, ami 1,1 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, miközben havonta 9–15 százalékkal több volt a gyógyszertámogatások összege a tavalyinál.
Vagyis a kevesebb pénz sokkal gyorsabban fogyott, augusztusban, az év kétharmadának elteltével már 72 százalék fölött, október végén 90 százalék fölött teljesült az éves előirányzat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!