52,7 százalékra nőtt augusztusban Románia GDP-arányos államadóssága – írja az Agerpres a bukaresti pénzügyminisztérium közleménye alapján.

Július végén a GDP 52 százalékát tette ki a román államadósság. (Magyarországon a júniusi adatok ismertek, akkor 76,1%-ra emelkedett a GDP-arányos államadósság.)

  • A hosszú- és középlejáratú adósságállomány 831,952 milliárd lej volt augusztus végén, a rövidtávú adósság pedig 55,031 milliárd lej.
  • Az adósságállományból az állampapírok 746,643 milliárd lejt tesznek ki, a banki hitelek pedig 123,864 milliárd lejt. 
  • A román államadósságból 426,171 milliárd lejalapú, 376,955 milliárd lej euróalapú, 82,638 milliárd lej pedig dolláralapú.
Az Európai Bizottságnak benyújtott, a költségvetési hiány 2031-ig 3 százalék alá való szorítását célzó Országos Közép- és Hosszútávú Strukturális Költségvetési Tervben (PBSTM) a bukaresti kormány azzal számol, hogy az év végén az államadósság a GDP 52,2 százalékát teszi majd ki.

Létszámstop, spórolás

Mint arról írtunk, amikor az államadósság meghaladja a GDP 50 százalékát, Romániában automatikusan életbe lépnek a 2010-ben elfogadott adóügyi és költségvetési felelősség törvény előírásai, amelyek takarékosságra kötelezik a kormányt, többek között létszámstopot rendelve el a közszférában.

Románia miniszterelnöke korábbanazt mondta, a béreket nézve Románia már megelőzte Magyarországot, és rövidesen a romániaiak lesznek a térség legjobban fizetett alkalmazottai.  „Miután megelőztük Magyarországot, meggyőződésem, hogy Lengyelországot is megelőzhetjük, és hamarosan a románok lesznek a legjobban fizetett munkavállalók Európa ezen részén! Mert megérdemlik!” – jelentette ki Marcel Ciolacu, akinek igaza volt, hiszen az Eurostat a tagállamok tavalyi éves bruttó átlagkeresetét összehasonlító listáján már Görögország és Románia is megelőzi hazánkat.

407,11 forintos árfolyamon nézve ez azt jelenti, hogy Romániában éves szinten átlagosan 343.600 forinttal keresnek többet, mint Magyarországon, ez havonta kb. 30 ezer forintot jelent.