A bolgár parlament támogatta egy állami tulajdonban lévő üzletlánc létrehozását az ország legszegényebb régióiban, amely alacsony áron árul majd élelmiszert - számolt be az Euractiv portál.
Az élelmiszerinfláció ilyen módon való leküzdésének ötletét a DPS-Új kezdet párt parlamenti csoportja vetette fel.
Kapcsolódó
"Egy államilag irányított, ellenőrzött eredetű és szabályozott árakkal működő élelmiszerbolt-lánc létrehozása a legfontosabb lépés, amelyet az államnak meg kell tennie a viszonteladók, láncok és kartellek spekulációinak megfékezése, az emberek vásárlóerejének támogatása, valamint a minőségi és megfizethető élelmiszerekhez való hozzáférés biztosítása érdekében még a legkisebb településeken is" - indokolta kezdeményezését a DPS-Új Kezdet párt. Ennek alapján
a kormány úgy döntött: ötmillió eurós indulótőkével kereskedelmi társaságot hoznak létre, amelyet a Földművelésügyi és Élelmiszerügyi Minisztérium irányít majd.
Az üzleteket kistelepüléseken alakítják ki, az állami postahivatalok helyiségeiben, ahol az idősek a nyugdíjukat kapják.
Adrian Nikolov, a Piacgazdasági Intézet közgazdásza ugyanakkor megjegyezte, hogy bármely piacon az állami beavatkozás kétségeket ébreszt a verseny és az uniós jog megsértésével kapcsolatban.
„Ebben az esetben a közvetlenül megfogalmazott szándék a piaci viszonyok megváltoztatása az élelmiszerárak csökkentése érdekében. A Versenybizottságnak nagyon alaposan meg kell vizsgálnia, hogy egy kiskereskedelmi lánc, amely mögött minden pénzügyi erő megvan, nem tisztességtelen piaci szereplő-e" - kommentálta Nikolov.
Az elmúlt két hónapban bolgár fogyasztói szervezetek több tiltakozást is szerveztek a nagy áruházláncok bojkottálására. Az adatok azt mutatják, hogy az első tiltakozás önmagában mintegy 20 százalékos eladási visszaeséshez vezetett a boltokban. Az éves infláció Bulgáriában 2,6 százalék.
Magyarországon eközben a KSH adatai alapján 2025. februárban a fogyasztói árak átlagosan 5,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Különösen elszálltak az élelmiszerárak, sőt, Nagy Márton gazdasági miniszter szerint az élelmiszerinfláció márciusban a februári 7,1 százalékról 9-10 százalékra is ugorhat. Az árrés-stop bevezetésével csaknem 10-15 százalékos csökkenést vár az élelmiszer-inflációs kosárban a kormány, ami a teljes inflációt 2 százalékponttal csökkentheti. A beavatkozás tényleges hatása a miniszter szerint az áprilisi inflációban fog jelentkezni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Olyan felvételek jöttek a 67-es útról, amilyeneket még sosem látott - döbbenetes erővel csap oda a természet!

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

India válaszol a terrortámadásra, a pakisztániaknak el kell hagyniuk az országot
Amerikai és más ellenséges zsoldosok is az oroszok oldalán harcolnak, kiszivárgott a lista, amire mindenki várt

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát
