A búza minőségét két dolog befolyásolja: kisebb részben a vetőmaghasználat, nagyobb részben az időjárás. Ez utóbbival kapcsolatban Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozó tagozatának elnöke az InfoRádióban elmondta, hogy három behatás is „sokkolta″ a búza fejlődését:

  • a márciusi hőhullám,
  • az áprilisi fagyos éjszakás időszak,
  • a május közepétől június közepéig terjedő nagyon esős periódus. 

A búza nem jó ütemben, elosztva kapta a vizet, a hideget és a meleget, hanem egyszerre túl intenzíven, sokkoló hatással.

Lakatos Zoltán hozzátette:

a kevesebb termés miatt a liszt ára biztosan emelkedni fog, mert drágul majd a búza is, lévén a takarmányipar, a malomipar, a kereskedők is búzát akarnak most venni, de kevés a jó minőségű.

Ez ellentétes a nemzetközi piac folyamataival, mert a párizsi árutőzsdén (MATIF) egyértelműen csökken a búzaár, de Magyarországon most magasabb árszint jellemző.

Ennek egyértelmű következménye az, hogy augusztus közepén, végén, vagy szeptember elején a malomipar biztosan árakat fog emelni. 10-15 százalékos áremelés valószínűleg szükséges lesz ahhoz, hogy a malomipar rentabilitása megmaradjon

– közölte a szakember, hozzátéve, hogy szerinte

ez az lisztáremelkedés a lakosság számára nem lesz tragikus, igaz, a kenyérárakról majd a pékek döntenek.

Egy kiló kenyérhez 70 deka liszt kell, ezért meghatározó annak ára, de a kenyér ára most sincs alacsony szinten Magyarországon, ezt majd mérlegeli a szakma, és eldönti, lesz-e emelés és mekkora.