2024. januárjátótól jelentősen megváltozik a családok otthonteremtési támogatásának rendszere. Az OTP Bank szakértői szerint a januártól változó szabályok, feltételek között nem könnyű eligazodni.
Összefoglalójukban azt írják, érdekesen alakult a hazai régiók rangsora.
- A falusi csok-nál mind darabszámban, mind összegben az igénylések több mint fele, 53 százaléka Kelet-Magyarországról érkezett.
- A Városi csok-nál az összeget tekintve 38,5 százalékos aránnyal Budapest és Pest megye az első, de darabszámban (40 százalékos részesedéssel) ebben a szegmensben is Kelet-Magyarország áll az élen. A csok hitelt igénylők számában Kelet- Magyarország, értékében a Dunántúl vezet.
Az igényeket a munkanapok év végi rendjének változásai miatt legkésőbb 2023. december 29-én lehet benyújtani, méghozzá hiánytalanul.
A legfontosabb dokumentumok:
- a TB igazolás
- a NAV igazolás
- a földhivatal által érkeztetett adás-vételi szerződés
- az adószámra vonatkozó igazolások gyermekek esetén is
- a várandósság igazolása,
- a hiteles energetikai tanúsítvány
- a költségvetés.
Az év végén közigazgatási szünet lesz, vagyis 2023. december 27-29. között nehézségekbe ütközhet a felsorolt dokumentumok beszerzése. Ráadásul a folyamat hosszabb időt is igénybe vehet.
A csok plusz januártól érvényes új szabályai szerint a gyermekvállalás feltétele:
- a házaspár hölgy tagja ne legyen több, mint 41. éves,
- átmenetileg, 2025. december 31-ig az ennél idősebb nők esetében is benyújtható az igénylés, ha igazolják a legalább 12 hetes várandósságot,
- szintén átmeneti szabály, hogy a 2024. január 1. és 2024. március 31. között benyújtott hiteligénylésnél a 2024. január 1. és a kérelem benyújtása között megszületett, valamint az ebben az időszakban gyámhatósági határozattal örökbefogadott gyermeket is vállalt gyermekként kell figyelembe venni a kölcsön elbírálásakor.
Az OTP Bank a feltételek változása miatt azoknak az ügyfeleknek mindenképpen a „városi” csok-ot ajánlja, akik az életkoruk miatt kiesnek a kedvezményezetti körből.
A fiatalabb, gyermekvállalás előtt állóknak viszont érdemes megvárni a csok plusz-t, mert az új családtagok érkezését követően, a 2. és minden további gyermek megszületése után jogosultak lesznek gyermekenként 10 millió forintos támogatásra, amivel csökkenthetik a csok plusz lakáshitel tartozásukat.
Sok ingatlanvásárlás előtt álló család, illetve gyermeket tervező pár gondolkodhatott el azon, hogy még a régi csok éri meg számukra jobban, vagy inkább az új csok plusz. Akik számára az előbbi, azok az év utolsó hónapjaiban erősítik az ingatlanpiacot vevőként, míg az utóbbit kihasználni tervezők az idén még kivárnak, és majd csak jövő év elején jelennek meg ingatlanvásárlási szándékkal. Erről itt olvashat bővebben >>>