Olena Guseinova, a szöuli Hankuk University of Foreign Studies kutatója szerint Észak-Korea és Oroszország több milliárd dolláros katonai megállapodást kötött egymással.

A kutató úgy véli, 

figyelembe véve a lehetséges áringadozásokat, a fegyverüzlet teljes költsége 1,72 és 5,52 milliárd dollár között mozog.

A megállapodás mentőövet jelent az egyre növekvő lőszerhiánnyal küzdő Oroszország számára az Ukrajna elleni háborújában - számolt be a részletekről a kyivpost.com portál. 

Először 2022 szeptemberében bukkantak fel olyan hírszerzési jelentések, amelyek arra utalnak, hogy Észak-Korea fegyvereket szállíthat Oroszországnak. Mindez körülbelül hét hónappal azután történt, hogy Oroszország megkezdte invázióját Ukrajna ellen.

A szakértők eleinte szkeptikusan fogadták az erről szóló híreket, ám ahogy az orosz tüzérségi tüzek intenzitása fokozatosan csökkent a háború előrehaladtával, mindinkább hitelesnek találták azokat. Az orosz erők ugyanis a háború kezdeti szakaszában, 2022 márciusában és áprilisában naponta körülbelül 70-80 ezer lövést adtak le, ami májusra 60 ezerre csökkent. 2023 januárjára a napi használat 20 000-re, majd április-májusra 14 000-re, július-augusztusra 12 000-re, novemberre pedig már csak 8 000-re esett vissza.

Ez a folyamatos csökkenés a tanulmány megállapítása szerint valószínűleg abból fakadt, hogy Oroszország rosszul számolta a háború időtartamát, ami a vártnál gyorsabb készletek kimerülését eredményezte, amit a hazai termelés fokozása sem tudott ellensúlyozni.

E hiány pótlása érdekében Oroszországnak külső lőszerforrásokat kellett keresnie, ami a jelek szerint arra késztette, hogy Észak-Koreától kérjen támogatást.

A jelentés szerint a Kim-rezsim meggyőzése a segítségnyújtásról eltartott egy ideig, mivel az első katonai szállítmányt Oroszországba csak 2023 augusztusában küldték – csaknem egy évvel azután, hogy a hírszerzés eredetileg beszámolt a Phenjan és Moszkva közötti lehetséges fegyverüzletről.

Hírszerzési információk szerint 2023 októberéig  Észak-Korea több mint 1000 konténer fegyvert szállított Oroszországnak. Ez a szám 2024 februárjára 6700 konténerre nőtt, és majdnem megduplázódott, 2024 augusztusára 13 000 vagy  16 500 konténerre emelkedett.

Október végére a katonai szállítmányok várhatóan elérik a 20 000 konténert.

Elemzők becslése szerint a szállítmányok körülbelül 80-95 százaléka lőszerből áll, a többi különféle egyéb fegyvereket tartalmaz, például hordozható föld-levegő rakétákat, puskákat, rakétavetőket és aknavetőket.

A fegyvertranzakciók vélhetően barterrendszeren vagy cserekereskedelem és készpénz révén  történnek. Az élelmiszer és az olaj lehet az elsődleges cikk ebben a barterrendszerben, amit az is megerősít, hogy 2024 márciusában megtörtént az első közvetlen olajszállítmány Észak-Koreába az ENSZ 2017-es szankciói óta.

Ukrajna mindeközben Dél-Koreával erősíti kapcsolatait.

Az ukrán Pravda beszámolója szerint Észak-Korea színre lépése óta a két ország még fokozottabban megosztja hírszerzési információit. Ebben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és dél-koreai kollégája, Yoon Suk-yeol állapodott meg. 

Zelenszkij a portál szerint úgy fogalmazott: 

megbeszéltük az észak-koreai csapatok bevetését az Ukrajna elleni orosz katonai invázió során. Csak egy következtetés van: ez a háború egyre nemzetközibbé válik, és túlterjed a két állam határain.

Az ukrán elnök információkat osztott meg arról, hogy 

már 3 ezer észak-koreai katonát helyeztek át a háborús övezet közvetlen közelében lévő orosz katonai gyakorlóterekre, és számuk várhatóan 12 ezer körülire emelkedik.

Oroszország ratifikálta, tűzbe mennének egymásért Észak-Koreával

Az Állami Duma elfogadta a Kim Dzsongun vezette országgal kötött stratégiai partnerségről szóló szerződést. Már csak a felsőház jóváhagyására vár a kölcsönös katonai segítséget előíró megállapodás.