November 21-én ünnepelték a halászat világnapját, ez alkalomból adta közre az unió statisztikai hivatala azt az adatot, amely szerint öt év alatt 1,3 millió tonnával kevesebb halat fogtak a halászok. Az Eurostat adatai szerint Spanyolország halászflottája 2023-ban az EU összes fogásának valamivel több mint egyötödét 21 százalékát tette ki 698 000 tonnával, ezt követi Dánia, amely 15 százalékot tett ki, 495 000 tonnával és Franciaország, amely 14 százalékot, 470 000 tonnával.

Az EU teljes fogásának körülbelül 72 százalékát az Atlanti-óceán északkeleti részén fogták:

  • A fogott fő fajok a hering (18 százalék), a kék puha tőkehal (16 százalék), a spratt (13 százalék) és a makréla (10 százalék) voltak.
  • Az EU teljes élősúlyú fogásának körülbelül egyötödét ezen a területen Dánia halászflottája (21 százalék) fogta, ezt követi Franciaország (15 százalék) és Spanyolország (11 százalék).

Az EU teljes fogásának csaknem 10 százalékát a Földközi-tengeren és a Fekete-tengeren fogták:

  • A fő kifogott fajok a szardínia (19 százalék) és a szardella (18 százalék) voltak. 
  • Az olasz flotta az EU ezen a területen kifogott fogásainak 37 százalékát fogta, ezt követi Görögország (20 százalék), Horvátország (18 százalék) és Spanyolország (17 százalék).

Az Indiai-óceán nyugati részének fogásai az EU teljes fogásának 6 százalékát tették ki:

  • Az EU halászflottája által kifogott teljes élősúly túlnyomó többsége (94 százalék) tonhal volt, különösen a bonitó és a sárgaúszójú tonhal.
  • A területen az EU által kifogott fogás körülbelül kétharmadát a spanyol flotta (68 százalék), a többit pedig Franciaország (30 százalék) fogta ki.

Az EU teljes fogásának további 6 százalékát a kelet-közép-atlanti térségben fogták:

  • A fő fogás ezen a területen a fattyúmakréla és a bonitón (mindegyik 21 százalék) volt, majd a sárgaúszójú tonhal (13 százalék) és a makréla (11 százalék).
  • Az uniós országok közül Spanyolországban (40 százalék), Franciaországban (16 százalék) és Hollandiában (11 százalék) zsákmányolták a legtöbbet ezen a területen.

Az EU teljes fogásának mindössze 6 százalékát fogták 3 fennmaradó tengeri területen. 

Az ezeken a területeken fogott fő fajok a következők voltak: szürke tőkehal és tintahal (az Atlanti-óceán délnyugati területe), kékcápa, bonitótonhal és sárgaúszójú tonhal (az Atlanti-óceán délkeleti területe), valamint vörös álsügér, laposhal és tőkehal (az Atlanti-óceán északnyugati területe).

Nem fogja elhinni, milyen áron juthatunk hozzá a halhoz idén karácsonykor

Bár a tavalyinál kedvezőtlenebb időjárási körülmények nehezítik a haltermelők dolgát, idén karácsonykor nem kell áremelésre számítaniuk a vásárlóknak. Erről itt olvashat többet >>>