Az európai földgáz ára novemberben elérte a 46 euró/MWh-t, ami 16 százalékkal emelkedett a hideg betörése, a szélerősség csökkenése és az orosz-ukrán feszültség miatt. Az LNG-ellátás késése és a magas fűtési kereslet fokozza a kockázatokat, az elemzők pedig a 2025-ös TTF-előrejelzéseket emelik a szűkülő piacok közepette – írja a Szabad Európa.
A decemberi első hónap TTF-szerződései megawattóránként (MWh) 47 euróba kerültek november 22-én, ami erőteljes kilábalást jelez a februári hároméves mélyponthoz képest, amikor az árak 25 euró/MWh alá estek. Ez a megújult ár ralli rávilágít Európa folyamatos energiaellátási sebezhetőségére.
A hideghullám és geopolitikai feszültség jól jött a TTF számára.
Az északi féltekén tapasztalható, évszakhoz nem illő hideg hőmérséklet meredeken megnövekedett fűtési igényt okozott. Az Atlanti-óceán túlpartján megérkező hideg megszilárdította a piac feszességét – áll a Quantum Commodity Intelligence csütörtökön közzétett jelentésében. Ugyanakkor a szélenergia-termelés csökkenése is arra késztette a közszolgáltatókat, hogy a gáztüzelésű erőművek felé forduljanak.
E tényezők miatt Európa gáztárolási szintje a 90 százalékos kapacitás alá került – 2023-ban először süllyedtek a készletek az ötéves átlag alá.
Az orosz-ukrán konfliktus továbbra is erősen fenyegeti az energiapiacokat. A Gazprom a múlt héten váratlanul leállította a szállítást Ausztriába, ami aggodalmakat váltott ki, ugyanis az Oroszország és Ukrajna közötti csővezeték-tranzit-megállapodás év végi lejárata kritikus útvonalat fenyeget, amely Európa gázszükségletének 5 százalékát biztosítja.
Új megállapodás nélkül a kelet- és közép-európai országok súlyos hiányokkal nézhetnek szembe a tél közepén
– figyelmeztetett a Quantum Commodity Intelligence.
Bár az orosz vezetékes gáz jelenleg mindössze 14 milliárd köbmétert tesz ki évente, ami Európa teljes éves 370 milliárd köbméteres keresletének töredéke, az ellátási zavarok a csúcsigény idején a határaira feszíthetik Európa infrastruktúráját.
A Goldman Sachs szerint a TTF akár 77 euró/MWh-ra is emelkedhet a legrosszabb forgatókönyv szerint. Az idei tél hidegebb lesz, mint az előző évi, napi 46 millió köbméterrel nőhet az előző évhez képest a fűtési igény, így a 2025. március végi tároló kapacitása mindössze 40 százalékos lehet, szemben a 2024 márciusi 53 százalékkal. Ennek eredményeként a Goldman Sachs a korábbi 34 euróval szemben felfelé módosította a 2025-ös TTF-ár előrejelzését 40 euró/MWh-ra.
A Goldman Sachs rövid távon felfelé mutató kockázatokat vetít előre a TTF-árak tekintetében. Míg egy új orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás 37 euró/MWh-ra csökkentheti az árakat, a további szigorítások drasztikusan megemelhetik az árakat.
Az európai földgázárak újbóli megugrásának jelentős gazdasági következményei lehetnek.
- Növelik a háztartások és az ipar energiaköltségeit, potenciálisan aláásva a gazdaságélénkítő erőfeszítéseket és fokozva az inflációs nyomást.
- Az energiaintenzív európai iparágak nehézségekkel küzdhetnek azért, hogy versenyképesek maradjanak az alacsonyabb energiaárakkal rendelkező régiókban működő társaikkal szemben.
- A politikai döntéshozók egyre növekvő nyomással szembesülhetnek az energiaköltségek támogatására vagy a megújuló energia bevezetésének felgyorsítására, hogy csökkentsék a változékony fosszilis tüzelőanyag-piacoktól való függést.
A közelmúltban tapasztalt emelkedés ellenére az európai gázárak jelentősen alatta maradnak a 2022 nyári, soha nem látott csúcsnak, amikor a TTF közel 350 euró/MWh-ra ugrott az energiaválság tetőpontján.