A hétvégén Izraelben kitört erőszakos cselekmények miatt a befektetők a biztonságos eszközök felé fordulnak, mivel a közel-keleti eseményeket szorosan figyelik, hogy felmérjék a piacokat fenyegető geopolitikai kockázatot – írja a Reuters.

A növekvő geopolitikai kockázat az olyan eszközökben, mint az arany és a dollár növeli a keresletet, és ugyanez a helyzet az amerikai állampapírokkal, amelyekkel vadul elkezdtek kereskedni. Az amerikai részvények határidős ügyletei csúsztak, míg a nyersolaj , az arany és a kincstárjegyek fellendültek.

Ez egy jó példa arra, hogy az embereknek miért van szükségük aranyra a portfóliójukban. Tökéletes fedezet a nemzetközi zavarokkal szemben

– mondta Peter Cardillo, a Spartan Capital Securities vezető piaci közgazdásza, aki azt jósolta, hogy a dollár is profitálni fog: „Bármikor, amikor nemzetközi zavargások vannak, a dollár is erősödik.”

Meddig tarthat a közel-keleti konfliktus hatása?

A piacok az elmúlt hetekben arra a várakozásra alapoztak, hogy az amerikai kamatlábak hosszabb ideig magasabbak maradnak. A kötvényhozamok az egekbe szöktek, miközben a dollár erősödési sorozatban van. A részvények eközben a harmadik negyedévben éles veszteségeket szenvedtek el, de az elmúlt héten stabilizálódtak.

Úgy tűnik, a Wall Streetnek új geopolitikai kockázata van, miután Izrael háborút hirdetett a Hamász ellen

– mondta Edward Moya, a New York-i Oanda vezető piaci elemzője.

Az elemzők az energiaárakra gyakorolt hatásokra összpontosítottak, miközben megpróbálták felmérni a tovagyűrűző hatásokat. Az olaj ára több mint 4 dollárral ugrott meg hordónként hétfőn a korai ázsiai kereskedésben. „Az, hogy ez egy masszív piaci pillanat-e vagy sem, attól függ, hogy meddig tart, és hogy másokat is beszippant-e a konfliktus” – mondta Brian Jacobsen, az Annex Wealth Management vezető közgazdásza az izraeli helyzetről.