Spanyol termelők megbízásából az üvegházi levéltetvek irtási és gyérítési lehetőségeit vizsgálták a Granadai Egyetem, valamint az Andalúz Mezőgazdasági Kutatási és Képzési, Halászati, Élelmiszeripari és Ökológiai Termelési Intézet kutatói, amikor meglepő felfedezést tettek.
Korábban azt tapasztalták, hogy az üvegházban élő hangyák általában védelmezték a velük élő levéltetveket, erősen csökkentve ezzel az utóbbiak elleni biológiai védekezés hatékonyságát.
Nemrég azonban arra figyeltek fel, hogy a hangyák, megfelelő mennyiségű cukorral etetve, a levéltetvek ellenségeivé váltak, és pusztítani kezdték azokat
számolt be a felfedezésről az Agroinform portál.
Ezt a megfigyelést később két éven át tartó kísérletekkel is alátámasztották. Egy nagyobb üvegházi paprika-ültetvényben a gossypii Glover levéltetvek állománya a cukorral etetett Tapinoma ibericum Santschi hangyák jelenlétének hatására számottevően megritkult.
A spanyol kutatók felfedezése tulajdonképpen a biológiai védekezés egy új eszközét adhatja a növényvédők kezébe.
Igaz ugyanakkor, hogy a hatások üvegházanként és évszakonként eltérőek voltak. A levéltetvek támadásának csúcsidőszaka őszre esett, a parazitává vált hangyák viszont nyáron voltak a legaktívabbak.
Összességében tehát bár az eredmények azt mutatják, hogy a mesterséges cukorellátás megváltoztatja a hangyák viselkedését és gondoskodóból a levéltetvek ragadozóivá válnak, a megfigyelt nagy eltérések arra utalnak, hogy más tényezők is befolyásolják a hangyák hatékonyságát. Ezt tehát a hortydaily.com írása szerint még tovább vizsgálják.