Tavaly februárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal nőtt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentéséből.

A legnagyobb mértékben az alábbi termékek ára emelkedett:

  • a liszté 44,3,
  • az étolajé 27,5,
  • a tojásé 24,7,
  • a tejé 22,5,
  • a vaj- és vajkrémé 19,2,
  • a kávéé 16,1,
  • a gyümölcs- és zöldségléé 14,5,
  • a csokoládé és kakaóé 13,8,
  • a tejtermékeké 10,9 százalékkal

lett magasabb.

df
Brutálisan elszállt a liszt ára
Kép: Economx / Hartl Nagy Tamás

OKSZ főtitkár: sok múlik a beszállítókon

„Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ebbe az inflációs adatban benne van a korábbi árstop hatása is” – mondta az Economxnak az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke, aki emlékeztette, hogy korábban például a liszt is ára rögzített volt, ezért látni most a 44,3 százalékos emelkedést. 

Kozák Tamás hangsúlyozta, hogy a kedvezőtlen adat az éves összehasonlításra vonatkozik, a hónap-hónap infláció kapcsán már van csökkenés, hiszen havi összehasonlításban a februári infláció már csak 1,2 százalék januárhoz képest, az év első hónapjában még 1,9 százalékot mértek, tehát van javulás. 

„Ha az Árfigyelő adatait nézzük, akkor néhány terméknél már csökkentést is láthatunk, így például a tojásnál. Pedig ott huszadika környékén volt egy nagy szállítói áremelés, de azóta az utolsó napokban megkezdődött a csökkenés. A tejnél és a cukornál ugyanez figyelhető meg. Az étolaj kapcsán sajnos nem beszélhetünk erről, de az egy speciális dolog, mert csak egy beszállító van és ugye sok minden a beszállító árazásától függ”

– tette hozzá a főtitkár.

Nagy Márton korábban azt nyilatkozta, hogy amennyiben nem kezdenek jelentős árcsökkentésbe a kereskedelmi láncok, a kormány újból előveheti az árstopot. Ezzel kapcsolatban Kozák Tamás azt mondta, a vállalatok egyenként vizsgálják a további árcsökkentés lehetőségét. Már említettük, hogy elkezdődött az alaptermékek árának csökkentése, a jövőben ugyanígy folytatják ezt az akciós politikát a láncok.

„Semmiképp nem lenne jó egy újabb adminisztratív beavatkozás, hiszen ha az árréskorlátozás után is folytatódik a beszállítói árak emelkedése, akkor ez további veszteségforrást jelent a kereskedőnél. De újból el kell mondanom, hogy rengeteg minden függ az beszállítóktól is. Ha maradnak ezek a beszállítói árak, és a kormány újból beavatkozna, azt már nem tudnák benyelni a kereskedők, ugyanis nincs ennyi tartalékuk

– közölte az OKSZ főtitkára.

Hozzátette: ha az árképzésbe beavatkoznak, akkor elszakadunk az aktuális kereskedelmi viszonyoktól, s ha a szállítói oldalon továbbra is megvan az árnyomás, akkor az veszteséget eredményez.

Kép: Economx / Hartl Nagy Tamás

Orbán Viktor közbelépett

„Az indokolatlan és túlzó áremelések miatt tárgyalásokat folytatott a kormány az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel, de sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy döntöttünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemben”jelentette be Facebook-oldalán Orbán Viktor.

Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat és ezt ellenőrizni is fogjuk

közölte a miniszterelnök.

Hozzátette, ezeket az intézkedéseket május közepéig tartják hatályban, akkor felülvizsgálják, és ha szükséges, folytatják.

Orbán bejelentésére Kozák Tamás úgy reagált:

"Amennyiben a hatályba lépés valóban a bejelentett március közepi időszakban kezdődik, a kereskedőknek nem marad elég idejük a felkészülésre. Egyelőre semmi hivatalosat nem látok ezzel kapcsolatban a Magyar Közlönyben. A hó közepéig 4 nap van, addig mindent újra kell kalkulálni, át kell címkézni az összes érintett terméket. Tekintettel arra, hogy a hó közepe ráadásul ünnepnap is, erre vonatkozóan kaptam hívásokat a láncoktól, hogy ez így több mint izgalmas"

– mondta a főtitkár.

NGM: többlépcsős akcióterv jöhet

A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a családok pénze többet érjen és többől tudjanak gazdálkodni. A kormány ezért figyelemmel kíséri az árak, kiemelten az élelmiszerárak alakulását és kész azonnal beavatkozni – kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a legfrissebb inflációs adatokra reagálva kedden.

A közleményben idézik, hogy februárban az élelmiszer-áremelés meghaladta a 7 százalékot, ami jelentős teher a magyar lakosság, különösen a családok és nyugdíjasok számára. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint 2025 februárjában éves alapon 5,6 százalékkal, az előző hónaphoz képest pedig 0,8 százalékkal emelkedtek az árak.

A közleményben kiemelték: a kormány három lépésből álló komplex akciótervet dolgozott ki az áremelőkkel szemben:

  • első lépés az önkéntes árcsökkentés,
  • második a haszonkulcsok hatósági korlátozása,
  • végül a harmadik a hatósági árak bevezetése.

A kormány mindezeken túlmutatóan döntött az online árfigyelő rendszer bővítéséről és a nyugdíjasok áfa visszatérítéséről. A kormány a megfizethető élelmiszerárak, valamint a kiskereskedelmi verseny erősítése érdekében fenntartja és tovább bővíti az online árfigyelő rendszert, melynek segítségével a családok össze tudják hasonlítani, hol a legkedvezőbb bevásárolni.

Kiemelték: a továbbiakban a nyomon követett termékek listája 100 kategóriára bővülhet, és olyan alapvető élelmiszerek is szerepelnek majd rajta, mint a hal, kávé, tea, rizs, tejszín, marhahús, zsemle és kakaópor. Mindezek mellett

a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság is fokozott figyelemmel ellenőrzi az alapvető élelmiszerek, például a tejtermékek és tojás árképzését, hogy a verseny tisztaságát és a fogyasztók érdekeit biztosítsák.

Átlagosan 7 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára egy év alatt

Ismét lehangoló adatok érkeztek a KSH-tól. Bővebben→