Tavaly februárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal nőtt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentéséből.
A legnagyobb mértékben az alábbi termékek ára emelkedett:
- a liszté 44,3,
- az étolajé 27,5,
- a tojásé 24,7,
- a tejé 22,5,
- a vaj- és vajkrémé 19,2,
- a kávéé 16,1,
- a gyümölcs- és zöldségléé 14,5,
- a csokoládé és kakaóé 13,8,
- a tejtermékeké 10,9 százalékkal
lett magasabb.

OKSZ főtitkár: sok múlik a beszállítókon
„Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ebbe az inflációs adatban benne van a korábbi árstop hatása is” – mondta az Economxnak az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke, aki emlékeztette, hogy korábban például a liszt is ára rögzített volt, ezért látni most a 44,3 százalékos emelkedést.
Kozák Tamás hangsúlyozta, hogy a kedvezőtlen adat az éves összehasonlításra vonatkozik, a hónap-hónap infláció kapcsán már van csökkenés, hiszen havi összehasonlításban a februári infláció már csak 1,2 százalék januárhoz képest, az év első hónapjában még 1,9 százalékot mértek, tehát van javulás.
– tette hozzá a főtitkár.
Nagy Márton korábban azt nyilatkozta, hogy amennyiben nem kezdenek jelentős árcsökkentésbe a kereskedelmi láncok, a kormány újból előveheti az árstopot. Ezzel kapcsolatban Kozák Tamás azt mondta, a vállalatok egyenként vizsgálják a további árcsökkentés lehetőségét. Már említettük, hogy elkezdődött az alaptermékek árának csökkentése, a jövőben ugyanígy folytatják ezt az akciós politikát a láncok.
„Semmiképp nem lenne jó egy újabb adminisztratív beavatkozás, hiszen ha az árréskorlátozás után is folytatódik a beszállítói árak emelkedése, akkor ez további veszteségforrást jelent a kereskedőnél. De újból el kell mondanom, hogy rengeteg minden függ az beszállítóktól is. Ha maradnak ezek a beszállítói árak, és a kormány újból beavatkozna, azt már nem tudnák benyelni a kereskedők, ugyanis nincs ennyi tartalékuk”
– közölte az OKSZ főtitkára.
Hozzátette: ha az árképzésbe beavatkoznak, akkor elszakadunk az aktuális kereskedelmi viszonyoktól, s ha a szállítói oldalon továbbra is megvan az árnyomás, akkor az veszteséget eredményez.

Orbán Viktor közbelépett
„Az indokolatlan és túlzó áremelések miatt tárgyalásokat folytatott a kormány az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel, de sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy döntöttünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemben” – jelentette be Facebook-oldalán Orbán Viktor.
Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat és ezt ellenőrizni is fogjuk
– közölte a miniszterelnök.
Hozzátette, ezeket az intézkedéseket május közepéig tartják hatályban, akkor felülvizsgálják, és ha szükséges, folytatják.
Orbán bejelentésére Kozák Tamás úgy reagált:
"Amennyiben a hatályba lépés valóban a bejelentett március közepi időszakban kezdődik, a kereskedőknek nem marad elég idejük a felkészülésre. Egyelőre semmi hivatalosat nem látok ezzel kapcsolatban a Magyar Közlönyben. A hó közepéig 4 nap van, addig mindent újra kell kalkulálni, át kell címkézni az összes érintett terméket. Tekintettel arra, hogy a hó közepe ráadásul ünnepnap is, erre vonatkozóan kaptam hívásokat a láncoktól, hogy ez így több mint izgalmas"
– mondta a főtitkár.
NGM: többlépcsős akcióterv jöhet
A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a családok pénze többet érjen és többől tudjanak gazdálkodni. A kormány ezért figyelemmel kíséri az árak, kiemelten az élelmiszerárak alakulását és kész azonnal beavatkozni – kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a legfrissebb inflációs adatokra reagálva kedden.
A közleményben idézik, hogy februárban az élelmiszer-áremelés meghaladta a 7 százalékot, ami jelentős teher a magyar lakosság, különösen a családok és nyugdíjasok számára. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint 2025 februárjában éves alapon 5,6 százalékkal, az előző hónaphoz képest pedig 0,8 százalékkal emelkedtek az árak.
A közleményben kiemelték: a kormány három lépésből álló komplex akciótervet dolgozott ki az áremelőkkel szemben:
- első lépés az önkéntes árcsökkentés,
- második a haszonkulcsok hatósági korlátozása,
- végül a harmadik a hatósági árak bevezetése.
A kormány mindezeken túlmutatóan döntött az online árfigyelő rendszer bővítéséről és a nyugdíjasok áfa visszatérítéséről. A kormány a megfizethető élelmiszerárak, valamint a kiskereskedelmi verseny erősítése érdekében fenntartja és tovább bővíti az online árfigyelő rendszert, melynek segítségével a családok össze tudják hasonlítani, hol a legkedvezőbb bevásárolni.
Kiemelték: a továbbiakban a nyomon követett termékek listája 100 kategóriára bővülhet, és olyan alapvető élelmiszerek is szerepelnek majd rajta, mint a hal, kávé, tea, rizs, tejszín, marhahús, zsemle és kakaópor. Mindezek mellett
a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság is fokozott figyelemmel ellenőrzi az alapvető élelmiszerek, például a tejtermékek és tojás árképzését, hogy a verseny tisztaságát és a fogyasztók érdekeit biztosítsák.
Átlagosan 7 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára egy év alatt
Ismét lehangoló adatok érkeztek a KSH-tól. Bővebben→Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Trónfosztás: Elon Musk már nemigen rúg labdába Európában

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Index: magyar gyártmányúak lehetnek az emberszerű robotok, de a munkánkat nem vennék el

Fizetnek a cégek az alulteljesítő munkavállalóknak, csak húzzanak már el

Olyan felvételek jöttek a 67-es útról, amilyeneket még sosem látott - döbbenetes erővel csap oda a természet!
