Az orosz hadsereg több száz jemenit toborzott az ukrajnai háborúban való részvételre – adta hírül a Financial Times jemeni zsoldosokra hivatkozva. Beszámolóik szerint
az állásokat egy húszikhoz köthető cég hirdette meg, oroszországi munkát ígérve magas fizetéssel és orosz állampolgársággal. Ám amikor az Orosz Föderációba érkeztek, kénytelenek voltak szerződést kötni a védelmi minisztériummal, és hadba küldték őket.
A portál úgy tudja, hogy a jemeni katonák toborzása idén júliusban kezdődött. Az újságírók betekintést nyertek az egyik szerződésbe, amelyen a július 3-i dátum szerepel. A dokumentumot a Nyizsnyij Novgorodban működő szerződéskiválasztási központ vezetője írta alá.
Az egyik újonc, Nabil arról számolt be, hogy tagja egy körülbelül 200 jemeniből álló csoportnak, akik szeptemberben érkeztek Moszkvába, és a frontra küldték őket. A csoport néhány tagja tapasztalt katona volt, de sokuknak nem volt semmiféle kiképzése.
Nabil azt állítja, azzal csábították Oroszországba, hogy jövedelmező állást ígértek neki biztonsági és mérnöki területen. Azt tervezte, hogy az ott szerzett pénzből befejezi majd a tanulmányait.
A portál egy másik beszélgetőtársa, Abdullah elmondta, hogy neki 10 ezer dollár egyszeri kifizetést és havi kétezer dollár fizetést ígértek a drónok gyártásában végzett munkáért. Szeptember 18-án érkezett Moszkvába, és más jemeniekkel együtt a repülőtérről egyenesen egy Moszkvától ötórányi távolságra lévő létesítménybe szállították.
Amikor megtagadták a szerződések aláírását, az egyik ott tartózkodó férfi pisztolyával a fejük fölé lőtt
– állítja Abdullah.
Elmondása szerint ezután az ukrajnai határra vitték őket, ahol egyszerű katonai kiképzést kaptak, majd egy Rosztov melletti katonai bázisra küldték őket. Abdullah azt állítja, hogy
a csoportjukból sokan meghaltak Ukrajnában. Azt mondta, hogy embercsempészek, csalók vitték őket a háborúba.
Ezzel egybecseng, hogy márciusban az indiai hírszerző ügynökségek azt közölték: jelentős embercsempész-hálózatot lepleztek le, amely fiatal férfiakat csábított Oroszországba, ahol harcolni kényszerítették őket az Ukrajna elleni háborúban. Ezután egyezett meg Narendra Modi indiai miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök abban, hogy elbocsátják az orosz hadseregből azokat az indiai állampolgárokat, akiket megtévesztettek.
Nem ismert, hány indiai állampolgár kötött szerződést az orosz védelmi minisztériummal. Az indiai külügyminisztérium mindazonáltal azt jelentette, hogy az ország 120 állampolgárát elbocsátották az orosz hadseregből, és elvitték a harci övezetből.
Az ukrán front orosz oldala tehát egyre nemzetközibbnek tűnik, az észak-koreaiak mellett jemeniek és indiaiak biztosan vannak a harcvonalakon.
A média egyébként többször is beszámolt arról, hogy az orosz hatóságok együttműködnek a jemeni húszikkal. A CNN szerint Oroszország július végén rakétákkal és katonai felszerelésekkel akarta segíteni őket, de Szaúd-Arábia figyelmeztetései után végül az utolsó pillanatban elállt ezektől a tervektől. A csatorna forrásai szerint az orosz hatóságok a húszik felfegyverzésével a Biden-kormányzaton akartak bosszút állni, amiért megengedte Ukrajnának, hogy amerikai fegyverekkel csapásokat hajtson végre orosz területen.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!