Az EU egy külön szekció létrehozását javasolja az Európai Békefenntartási eszköz keretében, amely évente akár 5 milliárd eurót biztosítana a következő négy évben Ukrajna védelmi szükségleteinek kielégítésére – idézi az MTI Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselőt, aki az EU-tagállamok külügyminisztereinek csütörtöki brüsszeli tanácskozását követően beszélt erről. Borrell ezzel megerősítette a Politico értesüléseit: a portál kedden arról írt, hogy az EU 20 milliárd eurós (körülbelül 7500 milliárd forint) csomagot dobna össze az ukrán hadseregnek.

„Ugyanarról az európai békeeszközről van szó, amely nagyon jól működött, és továbbra is használni fogjuk, de egy külön szekció jön létre konkrét finanszírozással, amely számításaim alapján 5 milliárd euró lenne évente a következő 4 évre” – osztotta el a 20 milliárdot négy évvel a főképviselő.

Hozzátette azt is, hogy a külügyminiszterek erről a tanácskozás folyamán véleményt cseréltek, és a kérdést augusztus végén a spanyolországi Toledóban megrendezendő informális miniszteri találkozón vitatják meg részletesen.

Fegyverként használt éhezés

Borrell a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy Oroszország kilépett a fekete-tengeri gabonakereskedelmi egyezményből, ami szerinte ahhoz vezet, hogy „a világ ismét az élelmezésbizonytalanság ember okozta problémájával néz szembe”.

„Vlagyimir Putyin orosz elnök fegyverként használja az éhezést, még olyan országok ellen is, amelyek haboznak elítélni az illegális vérontását Ukrajnában”

– közölte Borrell, aki szerint szerint Moszkva minden indoklás nélkül bombázza az ukrajnai tengeri kikötőket, megakadályozva a hajózás szabadságát, blokkolva az ukrán gabonaexportot.