Egy országgal együtt szurkolok önnek, hogy a magyar gazdaság, és immár a költségvetés teljhatalmú uraként legyen legalább egy fránya szám, egy darab előrejelzés, amit eltalál, sajnálattal kell megállapítanom, hogy ez Budapest kapcsán most sem sikerült – így kezdte Facebook-posztját Karácsony Gergely, aki Nagy Márton azon szavaira reagált, miszerint Budapest és az egyes vármegyék között akár háromszoros is lehet a fejlettségbeli különbség.
A főpolgármester szerint a szolidaritási hozzájárulás mértéke a vita tárgya, ami Tarlós István utolsó évében még 5 milliárd forint volt, az idén pedig már 89 milliárdot akarnak elvenni a várostól.
A 18-szoros emelés észszerűségét keresi Karácsony Gergely.
A főpolgármseter felsorolta, hogy a mérték túlzása miatt állapította meg
- az Állami Számvevőszék, hogy Budapest az állami költségvetés nettó befizetője,
- mondta ki az Alkotmánybíróság, hogy ez a helyzet ellentétes az alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával,
- emiatt állapította meg a Fővárosi Törvényszék, hogy ez a sarc konfiskáló jellegű.
- A Fővárosi Ítélőtábla pedig jogerős végzésben állapította meg, hogy jogellenesen van az állam zsebében Budapest pénze, a 2023-as sarcból 28 milliárd visszajár.
Vagyis amit tesznek azt úgy hívják: elkobzás. Gazdaságpolitikának ez édes kevés
– tette hozzá.
A szolidaritási hozzájárulásnak nevezett elvonás a bevezetésekor 2017-ben 27 milliárd volt, idén pedig már 360 milliárd lenne. Vagyis a kormány az elhibázott gazdaság- és költségvetési politika árának jó részét éppen a kisebb települések terhére is akarja kezelni – mutatott rá.
Karácsony Gergely beillesztette írásába az Európai Tanács szakpolitikai jelentését, amely szerint: „a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi formájában nem kapcsolódik közvetlenül azokhoz az újraelosztási/kiegyenlítési intézkedésekhez, amelyekre a pénzügyileg gyengébb önkormányzatok jogosultak.”
Karácsony Gergely szerint megint Budapestet akarják a vidékkel szembe állítani, de nincs olyan, hogy Budapest vagy vidék. Csak olyan van, hogy Budapest és vidék.
A költségvetés, értékválasztás. A magyar kormány választása az önkormányzati rendszer legyalulása – fogalmazott. Hozzátette, aki pusztán azzal érvel, hogy Budapest az ország leggazdagabb önkormányzata, az tudatosan akarja becsapni a magyarokat. Mert ez úgy igaz, hogy Budapest az ország legnagyobb, és mesze a legtöbb feladatot ellátó, mégis a legjobban sarcolt önkormányzata. Budapest termeli meg az ország GDP-jének több mint egyharmadát – fogalmazott.