A Külgazdasági és Külügyminisztérium befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa Facebook-posztjában azt írta, hogy

a közelmúltban mindhárom beruházásról olyan írásokat közöltek egyes szerkesztőségek, amelyek szerint a beruházók engedélyek nélkül üzemelhetnek és toborozhatnak.

Mindez fake news, nem állja ki a valóság próbáját, Joó István szerint

igazság az, hogy a beruházások a legszigorúbb hazai és európai uniós jogszabályok szerint valósulnak meg, és a hatóságok minden esetben betartatják a szabályokat.

  • Az egyik állítás szerint a CATL-nek nincs még jogerős környezethasználati engedélye, az akkumulátorgyár építése mégis töretlenül halad előre Debrecenben. Ezzel szemben a valóság az, hogy a CATL tereprendezési, mélyalapozási, építési és végleges egységes környezethasználati engedéllyel is rendelkezik.
  • Más sajtóhírek szerint öt hónapig engedély nélkül működött a Samsung gödi akkugyára, ezzel ellentétben az üzem a jogszabályoknak megfelelően, az azonnali jogvédelem eljárása alatt csökkentett teljesítménnyel működhetett.
  • Nem igaz az az állítás sem, hogy az EVE Power sem rendelkezik jogerős környezethasználati engedéllyel, ez a debreceni beruházás is a terveknek megfelelően zajlik az alapozási és cölöpözési engedélyek birtokában, és a vállalat nemrégiben benyújtotta a kérelmet az egységes környezethasználati engedély megszerzése érdekében.

A vezérigazgató leszögezte azt is, hogy

a kormányzat kifejezetten üdvözli, hogy a Magyarországon beruházók időben megkezdik a toborzást és a munkatársak képzését annak érdekében, hogy biztosított legyen a gazdasági növekedéshez hozzájáruló üzemek működése.

Arról, hogy sem a CATL-nek, sem az EVE Powernek nincs még jogerős környezethasználati engedélye, de ebben a fázisban az építkezéseknek egyelőre nincs is szükségük rá, ITT olvasható bővebben.