Alighogy véget ért a karácsony, újra megteltek az élelmiszeráruházak – több láncnál már a péntek reggeli nyitás után a pénztáraknál hosszú, tömött sorok jelezték, hogy folytatódik az év végi, bőséges fogyasztás.
Azonban nemcsak a szilveszteri ünneplésre szánt virsli, pezsgő, vagy a hosszú karácsonyi hétvége alatt kifogyott alapanyagok pótlása miatt mennek sokan az üzletekbe a két ünnep között, hanem bizonyos termékekből előre bevásárolnak, mert készülnek az áremelésekre januártól – jelezték az Economxnak iparági szereplők.
Tartós élelmiszerek gyűlnek a spájzban
Láthatóan az átlagosnál nagyobb mennyiségben kerülnek a szalagra tartós élelmiszerek, például liszt, cukor, étolaj, tészták, UHT tejek, csomagolt húsáruk, vagyis olyan alapanyagok, amelyek néhány napnál tovább elállnak – mondta ottjártunkkor egy kertvárosi áruház pénztárosa.
Mint mondta, szombaton is csúcsra jár az üzlet: a szokásosnál többen érkeznek kora reggel óta, és bár az előző években is előfordult, hogy a megélhetési kiadásokra való spórolás miatt nagyobb mennyiségeket vettek év végén, idén szerinte ez feltűnőbb.
Vannak állandó vevőink, akikkel váltunk néhány szót, amíg pörög a kassza, ismerjük a szokásaikat. Többen mondják, hogy nem a szilveszteri mulatozás, hanem amiatt vásárolnak be, mert egyes élelmiszerek hétről-hétre eddig is mindig egy kicsivel többe kerültek. Bár értik, de
jellemző az aggodalom amiatt, hogy az év elejétől további áremelések jönnek
– fogalmazott egy másik bolt alkalmazottja.
Vadásszák az akciókat, nincs már céghűség
Megkérdeztünk több vevőt is, akik arról beszéltek, hogy amióta az infláció elszabadult, átalakultak a vásárlási szokásaik, mert „enni kell” – van, aki a szükséges havi kiadásokat csoportosította át, vagy lemondott néhány megszokott termékről és más, olcsóbb márkákat választ.
Volt, aki elismerte, hogy idén több pénzből vásárolhatott, és érzi, hogy lassabb az infláció, mert a láncoknál sincsenek már olyan árrobbanások, mint két éve. Kivétel nélkül az is megemlítették, hogy a rengeteg akció kedvező lehetőséget jelent, bár állandó odafigyelést igényel.
Emiatt például már kevesen vannak, akik csak egy céghez ragaszkodnak, inkább
két-háromféle láncot is felkeresnek, ahol éppen kedvezőbb lehet a bevásárlás.
Ám a megkérdezettek valóban úgy számolnak, hogy jövőre sem térnek vissza a régebbi, mérsékelt árak a boltokban, inkább lesznek még drágulások – nemcsak az élelmiszereknél, hanem olyan, napi használatú háztartási cikkek esetén is, mint a tisztítószerek, higiéniai termékek.
Ezért, aki teheti, utóbbiakból is bevásárol most.
Nem a haszon számít, hanem a megélhetés
Az okok között olyan szempontokat soroltak, mint például a forintárfolyam, ami hetek óta küzd az euróval szemben. A hosszabban 400 forint fölötti szint várhatóan egyre inkább megjelenik az importcikkek fogyasztói áraiban – erre több kereskedő már hivatkozik is, mondták a vevők.
Emellett, az üzemanyagok drágulásával emelkedő szállítási költségek, az inflációkövető adóemelések is megnyomják majd a kínálatot, mert nem tudnak minden költséget lenyelni a boltosok, ahogy a gyártók sem.
Emelik a bérleti díjat, és már a beszállítók eddig közölt átadási árain is érződik, hogy januártól többe kerül az árubeszerzés – mondta az egyik kisboltos.
A felkeresett vállalkozók azt kiemelték, hogy egyfelől jó, hogy a béremelések miatt nőtt a vásárlók elkölthető jövedelme, ugyanakkor
az alkalmazottak fizetését a kiskereskedőknek is „ki kell nyögnie”.
Emiatt aggódnak is, mert tisztában vannak azzal, hogy a láncok árnyékában nagy a verseny, és nem lehet az egekbe emelni az árakat, de a munkaadói kiadások, a működés terhei nyomják őket.
Nem a hasznot akarjuk gyarapítani, hanem tisztességesen megélni
– fogalmazott egyikük.