A lengyel gazdák felhagytak a lengyel-ukrán határátkelő blokádjával, miután Varsóval olyan megállapodásra jutottak, amely teljesítette követeléseiket, és ezzel elsimították a vitát, amely Donald Tusk miniszterelnök új kormányának korai próbatételévé vált – írja a Politico.
Az újonnan kinevezett lengyel mezőgazdasági miniszter, Czeslaw Siekierski szombaton késő este írta alá a megállapodást az Ukrajnával közös Medyka-Shehyni határátkelőt blokád alá vevő lengyel gazdákkal. A tiltakozást – amely több mint egy hónappal ezelőtt kezdődött – december 24-én a kormánnyal kötött megállapodást követően leállították, de szerdán újraindult, mert a gazdák bizalmatlanok voltak az egyezséggel kapcsolatban.
Védelem az ukrán gabonaimporttal szemben
A gazdák azzal vádolták az új lengyel kormányt, hogy nem védte meg őket az ukrán gabonaimporttal szemben, de egy sor pénzügyi támogatási intézkedést is követeltek. A szombati megállapodás végül teljesítette ezeket a pénzügyi követeléseket – amelyek között szerepel a kukoricatermesztési támogatások elindítása, a mezőgazdasági adók 2023-as szinten tartása és a kedvezményes likviditási hitelek növelése –, de nem tartalmazott korlátozásokat az ukrán importra vonatkozóan.
Az intézkedéseket a jogalkotási folyamat lezárása és az Európai Bizottság általi elfogadás után hajtják végre
– közölte a lengyel mezőgazdasági minisztérium.
A blokád lefújása ellenére a tiltakozó gazdák szerint a legfontosabb követelés most az Ukrajnából érkező áruk beáramlásának korlátozása. Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos pénteken a lengyel médiának nyilatkozva azt mondta, hogy az egész EU-ra kiterjedő korlátozást fog követelni az Ukrajnából származó olyan termékekre, mint a cukor, a tojás és a baromfi.
„Ezek az importok olyan mértékben növekednek, hogy veszélyeztetik az uniós ágazat versenyképességét, beleértve a lengyel baromfi- és cukortermelést is” – jegyezte meg a biztos, aki már összeütközésbe került az Európai Bizottság többi tagjával az Ukrajnával folytatott kereskedelem teljes liberalizációja miatt, amelyet az uniós végrehajtó testület várhatóan már a jövő héten javasol.
Ukrajna egy olyan ország, amely csak elvenni, elvenni, elvenni akar, és semmit sem ad vissza
– mondta Roman Kondrów, a tiltakozás egyik vezetője a Politicónak, és figyelmeztetett a kockázatokra, ha a keleti ország korlátozás nélkül csatlakozhat az EU-hoz.
Eközben a lengyel kamionosok folytatják a tiltakozást, mivel azt akarják, hogy a kormány szüntesse meg azt az EU-Ukrajna megállapodást, amely liberalizálta a közúti szállítás szabályait, hogy ezzel segítse az orosz invázió által megbénított ukrán gazdaságot.
Mindkét csoport narratívája mögött világvége-forgatókönyvek húzódnak meg arról, hogy milyen hatással lesz Lengyelországra, ha Ukrajna egy napon az EU tagja lesz. Egy decemberi csúcstalálkozón az EU vezetői megállapodtak abban, hogy csatlakozási tárgyalásokat kezdenek Ukrajnával.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!